1 | GER SSV Leutzsch | Kallenbach Gunther, Schubert Jurgen Paul, Merwart Werner, Klaring Gottfried | 02'59''57 | | | | |
50m 39.37 (39.37) 100m 1:22.40 (43.03) [1:22.40] 150m 2:07.96 (45.56) 200m 2:59.57 (51.61) [1:37.17] |
2 | GER USV TU Dresden E.v. | Hesbacher Frank, Schnabel Werner, Mehrholz Jan, Freygang Roland | 02'12''36 | | | | |
50m 33.30 (33.30) 100m 1:10.75 (37.45) [1:10.75] 150m 1:38.65 (27.90) 200m 2:12.36 (33.71) [1:01.61] |
    | GER Schwimmverein Schwabisch Gmund | Aubele Roland, Merk Wolfgang, Arnold Thomas, Wendel Roland | Squalificato | |
4 | GER SG Westthuringen | Singwald Jurgen, Schmidt Andreas, Hollerbuhl Thomas, Martin Frank | 02'02''17 | | | | |
50m 28.16 (28.16) 100m 59.73 (31.57) [59.73] 150m 1:33.58 (33.85) 200m 2:02.17 (28.59) [1:02.44] |
5 | GER SSG Saar Max Ritter | Hack Dieter, Weber Frank Anton, Klee Dietmar, Svetozar Zivkovic | 02'12''46 | | | | |
50m 31.07 (31.07) 100m 59.81 (28.74) [59.81] 150m 1:29.97 (30.16) 200m 2:12.46 (42.49) [1:12.65] |
6 | GER STV Limbach-Oberfrohna | Schmeiser Gunter, Gemeinhardt Jens, Hennig Jens Helfried, Muller Jiri | 02'25''11 | | | | |
50m 40.78 (40.78) 100m 1:17.26 (36.48) [1:17.26] 150m 1:49.44 (32.18) 200m 2:25.11 (35.67) [1:07.85] |
7 | GER Berliner TSC | Stuwe Frank, Klein Martin, Schunemann Steffen, Krumbeck Heiko Wolfgang | 01'48''05 | | | | |
50m 26.71 (26.71) 100m 53.51 (26.80) [53.51] 150m 1:20.52 (27.01) 200m 1:48.05 (27.53) [54.54] |
8 | GER SG Stadtwerke Munchen | Wrasse Andre, Dolz Harald, Platz Michael, Poethen Dominik | 02'01''10 | | | | |
50m 27.36 (27.36) 100m 58.30 (30.94) [58.30] 150m 1:34.90 (36.60) 200m 2:01.10 (26.20) [1:02.80] |
9 | GER 1. Schwimmklub Greiz V. 1924 E.v. | Meier Tommy, Meyer Rene, Rahnfeld Detlef, Walzel Gunter | 02'02''29 | | | | |
50m 28.14 (28.14) 100m 59.86 (31.72) [59.86] 150m 1:30.19 (30.33) 200m 2:02.29 (32.10) [1:02.43] |
10 | GER Mendener SV | Barth Andreas, Schwermann Lukas, Scholz Christian, Dallo Luigi | 02'05''51 | | | | |
50m 30.95 (30.95) 100m 59.44 (28.49) [59.44] 150m 1:32.39 (32.95) 200m 2:05.51 (33.12) [1:06.07] |
11 | GER SCW Eschborn | Gruner Frank, Renner Lars, Landsbeck Tony, Tharandt Ole | 01'42''60 | | | | |
50m 25.73 (25.73) 100m 51.35 (25.62) [51.35] 150m 1:17.58 (26.23) 200m 1:42.60 (25.02) [51.25] |
12 | GER SSF Bonn | Sikatzki Philipp, Kaminski Jochen, Nogues Javier, Hackbarth Steffen | 01'46''74 | | | | |
50m 25.40 (25.40) 100m 51.52 (26.12) [51.52] 150m 1:19.10 (27.58) 200m 1:46.74 (27.64) [55.22] |
13 | GER Post SV Leipzig | Kuhn Martin, Schlegel Dirk, Severyuk Denis, Meisner Marco | 01'47''72 | | | | |
50m 27.29 (27.29) 100m 54.05 (26.76) [54.05] 150m 1:20.46 (26.41) 200m 1:47.72 (27.26) [53.67] |
14 | GER Saalfelder SV | Reiher Janik, Roder Jan, Reiher Andreas, Falkenberg Norman | 01'49''05 | | | | |
50m 24.76 (24.76) 100m 51.29 (26.53) [51.29] 150m 1:21.26 (29.97) 200m 1:49.05 (27.79) [57.76] |
15 | GER 1. SSV Ingelheim 1966 | Von Krosigk David, Siegrist Paul Johannes, Kuhne Jens, Kassebeer Torsten | 01'55''70 | | | | |
50m 26.61 (26.61) 100m 55.09 (28.48) [55.09] 150m 1:27.42 (32.33) 200m 1:55.70 (28.28) [1:00.61] |
16 | GER SC Magdeburg | Sazonov Vladyslav, Golke Edward, Kollatsch Dirk Thomas, Kudela Holger | 01'56''25 | | | | |
50m 26.50 (26.50) 100m 54.74 (28.24) [54.74] 150m 1:26.86 (32.12) 200m 1:56.25 (29.39) [1:01.51] |
17 | GER SC Regensburg | Deichsel Maximilian, Deichsel Stephan, Cutazzo Francesco, Kandler David | 01'56''33 | | | | |
50m 28.14 (28.14) 100m 58.99 (30.85) [58.99] 150m 1:28.62 (29.63) 200m 1:56.33 (27.71) [57.34] |
18 | GER Union 1861 Schonebeck | Jabin Udo, Bergmann Marcus, Luz Hendrik, Lewy Herwig | 02'03''19 | | | | |
50m 32.47 (32.47) 100m 1:01.22 (28.75) [1:01.22] 150m 1:33.55 (32.33) 200m 2:03.19 (29.64) [1:01.97] |
19 | GER SV Sigiltra Sogel | Schmees Hermann, Schmitz Hendrik, Fahrmann Jan, Di Carli Marco | 01'40''31 | | | | |
50m 26.81 (26.81) 100m 51.07 (24.26) [51.07] 150m 1:15.74 (24.67) 200m 1:40.31 (24.57) [49.24] |
20 | GER SG Berliner Wasserratten 1889 | Kurtz Dominique, Konschak Benjamin, Dame Kai, Neymeyer Ramin Leon | 01'44''09 | | | | |
50m 26.65 (26.65) 100m 53.15 (26.50) [53.15] 150m 1:19.06 (25.91) 200m 1:44.09 (25.03) [50.94] |
21 | GER Gelnhausen 1924 EV | Poth Niklas, Alt Milan, Huter Tobias, Janssen Dirk | 01'46''97 | | | | |
50m 25.06 (25.06) 100m 52.10 (27.04) [52.10] 150m 1:18.79 (26.69) 200m 1:46.97 (28.18) [54.87] |
22 | GER TSV Einheit Sud Chemnitz | Metzner Joshua, Gunther Ralf, Metzner Andrew, Siegmund Florian | 01'48''04 | | | | |
50m 26.27 (26.27) 100m 54.89 (28.62) [54.89] 150m 1:21.87 (26.98) 200m 1:48.04 (26.17) [53.15] |
23 | GER 1. Potsdamer SV 1990 | Bergmann Finn, Petzoldt Ulf, Dieckow Jonas Sebastian, Bocklein Jonas | 01'49''81 | | | | |
50m 26.21 (26.21) 100m 58.34 (32.13) [58.34] 150m 1:25.60 (27.26) 200m 1:49.81 (24.21) [51.47] |
24 | GER SV Furstenfeldbrucker Wasserratten | Sponer Stefan, Schandel Yannick, Mende Felix, Karau Sven | 01'49''90 | | | | |
50m 28.65 (28.65) 100m 55.87 (27.22) [55.87] 150m 1:22.55 (26.68) 200m 1:49.90 (27.35) [54.03] |
25 | GER Schwimm Club Wiesbaden 1911 E.V | Jeck Oleg, Zink Hans Joachim, Scholz Philipp, Peterwitz Andre | 01'53''76 | | | | |
50m 26.46 (26.46) 100m 1:00.45 (33.99) [1:00.45] 150m 1:27.80 (27.35) 200m 1:53.76 (25.96) [53.31] |
26 | GER TSV Vaterstetten | Arzberger Christian, Seyfert Simon, Garcia Alcaraz Raul, Liguori Dominik | 01'41''00 | | | | |
50m 24.98 (24.98) 100m 51.29 (26.31) [51.29] 150m 1:16.64 (25.35) 200m 1:41.00 (24.36) [49.71] |
27 | GER Post SV Leipzig | Elbers Frank, Klein Julius, Scholtz Jan, Schroer Sebastian | 01'41''01 | | | | |
50m 26.85 (26.85) 100m 50.61 (23.76) [50.61] 150m 1:14.91 (24.30) 200m 1:41.01 (26.10) [50.40] |
28 | GER SG Bamberg | Albus Matwej Alexander, Bernitzki Jacob, Hennerici Lukas, Schorr Bastian | 01'41''96 | | | | |
50m 24.65 (24.65) 100m 50.62 (25.97) [50.62] 150m 1:17.90 (27.28) 200m 1:41.96 (24.06) [51.34] |
29 | GER SG Dortmund | Hamm Jan Niklas, Kleff Henry, Riesselmann Johannes, Austermann Philipp | 01'43''42 | | | | |
50m 25.98 (25.98) 100m 52.91 (26.93) [52.91] 150m 1:18.69 (25.78) 200m 1:43.42 (24.73) [50.51] |
30 | GER BSV Medizin Marzahn 1990 | Asmus Renee' Gregor, Hieronimus Marcel, Heimbach Daniel, Gomes Alessandro Gonzales | 01'44''73 | | | | |
50m 24.50 (24.50) 100m 50.39 (25.89) [50.39] 150m 1:18.15 (27.76) 200m 1:44.73 (26.58) [54.34] |
31 | GER USV TU Dresden E.v. | Swoboda Robin, Husslein Jens, Gunther Lennard, Sachs Tilman | 01'44''97 | | | | |
50m 27.08 (27.08) 100m 53.54 (26.46) [53.54] 150m 1:19.70 (26.16) 200m 1:44.97 (25.27) [51.43] |
32 | GER Dresdner SC 1898 | Manz Oliver, Muller Anton, Rosler Bjorn, Moisel Martin | 01'45''62 | | | | |
50m 26.99 (26.99) 100m 53.45 (26.46) [53.45] 150m 1:19.90 (26.45) 200m 1:45.62 (25.72) [52.17] |
33 | GER SG Neukolln E.V. Berlin | Kuhn Wassili, Woyzella Arne, Peschke Thorben, Kolling Jan | 01'46''33 | | | | |
50m 25.74 (25.74) 100m 53.35 (27.61) [53.35] 150m 1:18.95 (25.60) 200m 1:46.33 (27.38) [52.98] |
34 | GER SSG Heilbronn | Prigge Daniel, Pfeifer Lukas, Tochtermann Nick, Lichtenberg Christoph | 01'53''64 | | | | |
50m 26.24 (26.24) 100m 59.87 (33.63) [59.87] 150m 1:27.32 (27.45) 200m 1:53.64 (26.32) [53.77] |
35 | GER Dresdner SC 1898 | Haase Moritz, Lerche Simon, Winkler Kai, Poley Martin | 01'41''11 | | | | |
50m 24.59 (24.59) 100m 49.79 (25.20) [49.79] 150m 1:15.74 (25.95) 200m 1:41.11 (25.37) [51.32] |
36 | GER SSV Freiberg | Weigelt Peter, Sukhanov Ilja, Beyer Rocco, Grosel Alexander | 01'43''60 | | | | |
50m 25.24 (25.24) 100m 51.24 (26.00) [51.24] 150m 1:17.72 (26.48) 200m 1:43.60 (25.88) [52.36] |
37 | GER SSG Coburg | Colli Jonas, Mesch Lars, Kalocsai Kristof, Heydari Masoud | 01'44''91 | | | | |
50m 26.00 (26.00) 100m 52.23 (26.23) [52.23] 150m 1:18.64 (26.41) 200m 1:44.91 (26.27) [52.68] |
38 | GER SSG 81 Erlangen | Fischer Tim, Klingert Alexander, Ley Maximilian, Martin Eric | 01'46''63 | | | | |
50m 26.67 (26.67) 100m 51.84 (25.17) [51.84] 150m 1:20.70 (28.86) 200m 1:46.63 (25.93) [54.79] |
39 | GER Dresdner SC 1898 | Janel Martin, Erdmann Robin Jeremias, Bergemann Robin, Thieme Marc | 01'51''47 | | | | |
50m 28.99 (28.99) 100m 56.60 (27.61) [56.60] 150m 1:23.96 (27.36) 200m 1:51.47 (27.51) [54.87] |