1 | GER AMTV-FTV Hamburg | Matthes Bernt, Bahr Rudiger, Rehn Karl Ludwig, Zeiss De Munizaga Curt | 03'06''76 | | | | |
50m 40.68 (40.68) 100m 1:21.69 (41.01) [1:21.69] 150m 2:17.45 (55.76) 200m 3:06.76 (49.31) [1:45.07] |
2 | GER Schwimmverein Schwabisch Gmund | Aubele Roland, Hofele Winfried, Merk Wolfgang, Wendel Roland | 02'11''66 | | | | |
50m 35.27 (35.27) 100m 1:11.54 (36.27) [1:11.54] 150m 1:43.78 (32.24) 200m 2:11.66 (27.88) [1:00.12] |
3 | GER SG Schoneberg Berlin | Pauls Reinhard, Sigmund Ralf, Packenius Jos, Jurkat Klaus Peter | 02'15''99 | | | | |
50m 33.76 (33.76) 100m 1:08.17 (34.41) [1:08.17] 150m 1:42.93 (34.76) 200m 2:15.99 (33.06) [1:07.82] |
4 | GER Von 1898 Hannover | Carnehl Ernst, Smolin Siegbert, Goldammer Jorg, Feder Horst | 02'26''83 | | | | |
50m 32.75 (32.75) 100m 1:18.14 (45.39) [1:18.14] 150m 1:54.74 (36.60) 200m 2:26.83 (32.09) [1:08.69] |
5 | GER SSF Bonn | Dittrich Bernt, Belardi Nando, Wernsdorf Siegfried, Tohermes Kurt | 02'45''26 | | | | |
50m 35.94 (35.94) 100m 1:26.27 (50.33) [1:26.27] 150m 2:07.93 (41.66) 200m 2:45.26 (37.33) [1:18.99] |
6 | GER SGS Hannover | Diener Tobias, Seiler Jurgen, Mielke Rainer, Dorau Kai | 01'51''06 | | | | |
50m 27.36 (27.36) 100m 57.24 (29.88) [57.24] 150m 1:25.59 (28.35) 200m 1:51.06 (25.47) [53.82] |
7 | GER Bremischer SV | Dieckvoss Rainer, Von Ahsen Detlev, Wiese Peter, Sander Ulf | 01'55''35 | | | | |
50m 28.98 (28.98) 100m 58.17 (29.19) [58.17] 150m 1:25.94 (27.77) 200m 1:55.35 (29.41) [57.18] |
8 | GER SSG Saar Max Ritter | Gunther Georg, Axtmann Andre, Conrad Michael, Weber Frank Anton | 01'57''12 | | | | |
50m 28.38 (28.38) 100m 57.77 (29.39) [57.77] 150m 1:29.23 (31.46) 200m 1:57.12 (27.89) [59.35] |
9 | GER SG Westthuringen | Singwald Jurgen, Hollerbuhl Thomas, Wagner Andreas, Martin Frank | 01'57''87 | | | | |
50m 28.61 (28.61) 100m 1:01.63 (33.02) [1:01.63] 150m 1:30.59 (28.96) 200m 1:57.87 (27.28) [56.24] |
10 | GER ESV Frankfurt/o. 1948 | Leppert Bernd, Luban Frank, Holger Swazinna, Mattuschka Tino | 01'59''14 | | | | |
50m 29.75 (29.75) 100m 59.37 (29.62) [59.37] 150m 1:30.45 (31.08) 200m 1:59.14 (28.69) [59.77] |
11 | GER SC Hurth 1930 | Offermann Frank, Gehring Martin, Diegel Jens, Maltzahn Rolf | 01'45''93 | | | | |
50m 26.25 (26.25) 100m 51.58 (25.33) [51.58] 150m 1:19.44 (27.86) 200m 1:45.93 (26.49) [54.35] |
12 | GER Berliner TSC | Stuwe Frank, Klein Martin, Pfennig Ralf, Krumbeck Heiko Wolfgang | 01'46''19 | | | | |
50m 26.04 (26.04) 100m 52.11 (26.07) [52.11] 150m 1:19.76 (27.65) 200m 1:46.19 (26.43) [54.08] |
13 | GER SG Mulheim | Jansen Thomas, Stermann Ragnar, Helesch Christian, Haack Andree | 01'47''25 | | | | |
50m 26.81 (26.81) 100m 53.82 (27.01) [53.82] 150m 1:20.98 (27.16) 200m 1:47.25 (26.27) [53.43] |
14 | GER TV Kempten | Willinsky Christian, Lengefeld Jens, Hofmann Dirk, Wenske Robert | 01'49''12 | | | | |
50m 28.15 (28.15) 100m 56.31 (28.16) [56.31] 150m 1:22.90 (26.59) 200m 1:49.12 (26.22) [52.81] |
15 | GER SG Bayer | Gabriel Lothar, Keil Jens, Borgstedt Marc-Oliver Jo, Bergmann Karsten | 01'53''99 | | | | |
50m 31.18 (31.18) 100m 58.36 (27.18) [58.36] 150m 1:25.38 (27.02) 200m 1:53.99 (28.61) [55.63] |
16 | GER Von 1898 Hannover | Lange Christian, Borovsky Igor, Lange Frank, Berners Wolf Henning | 01'54''97 | | | | |
50m 26.81 (26.81) 100m 55.88 (29.07) [55.88] 150m 1:28.24 (32.36) 200m 1:54.97 (26.73) [59.09] |
17 | GER SGS Hannover | Jacob Marco, Steincke Joachim, Ulrich Jorg, Flucht Volker | 01'56''14 | | | | |
50m 29.36 (29.36) 100m 58.35 (28.99) [58.35] 150m 1:27.86 (29.51) 200m 1:56.14 (28.28) [57.79] |
18 | GER SV Dachau 1925 E.V. | Nagel Alexander, Czernik Andreas, Posch Michael, Heinzinger Jochen | 01'56''87 | | | | |
50m 27.24 (27.24) 100m 58.51 (31.27) [58.51] 150m 1:27.87 (29.36) 200m 1:56.87 (29.00) [58.36] |
19 | GER SC Hellas Salzgitter | Maue Thorsten, Schulze Peter, Meyer Thomas, Schulze Sebastian | 01'57''08 | | | | |
50m 28.79 (28.79) 100m 59.74 (30.95) [59.74] 150m 1:30.35 (30.61) 200m 1:57.08 (26.73) [57.34] |
20 | GER 1. Schwimmklub Greiz V. 1924 E.v. | Meier Tommy, Walzel Gunter, Meyer Rene, Durr Markus | 01'58''94 | | | | |
50m 27.86 (27.86) 100m 59.09 (31.23) [59.09] 150m 1:30.08 (30.99) 200m 1:58.94 (28.86) [59.85] |
21 | GER SV Steele 1911 | Motzkau Lars, Mesing Johannes, Walter Uwe, Schafer Frank | 02'01''27 | | | | |
50m 30.06 (30.06) 100m 1:00.27 (30.21) [1:00.27] 150m 1:29.83 (29.56) 200m 2:01.27 (31.44) [1:01.00] |
22 | GER Sv Nordenham | Horrmann Ronald, Felske Henry, Haase Frank, Smit Wouter | 02'03''17 | | | | |
50m 30.52 (30.52) 100m 1:03.33 (32.81) [1:03.33] 150m 1:34.52 (31.19) 200m 2:03.17 (28.65) [59.84] |
23 | GER Von 1898 Hannover | Hohlen Marco, Toth Richard, Lange Burkhard, Fink Oliver | 02'13''77 | | | | |
50m 29.51 (29.51) 100m 1:09.44 (39.93) [1:09.44] 150m 1:41.22 (31.78) 200m 2:13.77 (32.55) [1:04.33] |
24 | GER SV Cannstatt 1898 | Merz Maurice, Farber Wolfgang, Raschke Wolfgang, Buschhart Ronald | 02'15''14 | | | | |
50m 26.90 (26.90) 100m 1:09.74 (42.84) [1:09.74] 150m 1:45.29 (35.55) 200m 2:15.14 (29.85) [1:05.40] |
25 | GER Marburger Schwimmverein 1928 | Meisner Christian, Dommermuth Steffen, Bohm Peter, Loi Fabian | 01'38''25 | | | | |
50m 24.73 (24.73) 100m 49.32 (24.59) [49.32] 150m 1:13.89 (24.57) 200m 1:38.25 (24.36) [48.93] |
26 | GER VFL Sindelfingen | Maisch Harald, Helfer Lars, Oberglock Peter, Husing Lukas | 01'41''14 | | | | |
50m 24.87 (24.87) 100m 50.64 (25.77) [50.64] 150m 1:16.31 (25.67) 200m 1:41.14 (24.83) [50.50] |
27 | GER SG Wuppertal | Hayn Henning, Hofs Tobias, Millers Matthias, Bruha Jochen | 01'43''21 | | | | |
50m 26.41 (26.41) 100m 51.27 (24.86) [51.27] 150m 1:17.72 (26.45) 200m 1:43.21 (25.49) [51.94] |
28 | GER SG Berliner Wasserratten 1889 | Dame Kai, Farke Dr. Stefan, Bitzan Robert, Kurtz Dominique | 01'45''77 | | | | |
50m 25.48 (25.48) 100m 55.40 (29.92) [55.40] 150m 1:20.80 (25.40) 200m 1:45.77 (24.97) [50.37] |
29 | GER TSV Quakenbruck 1877 | Kesse Martin Gangolf, Boknecht Heiko, Schevzov Pavel, Gartner Christian | 01'46''70 | | | | |
50m 25.94 (25.94) 100m 54.08 (28.14) [54.08] 150m 1:21.57 (27.49) 200m 1:46.70 (25.13) [52.62] |
30 | GER Von 1898 Hannover | Leffler Andreas, Wenzel Tim, Henkel Stefan, Hesse Jan | 01'47''96 | | | | |
50m 27.57 (27.57) 100m 54.47 (26.90) [54.47] 150m 1:22.23 (27.76) 200m 1:47.96 (25.73) [53.49] |
31 | GER SG Bamberg | Muller Eric, Schorr Bastian, Schneider Rudiger, Schorr Michael | 01'48''68 | | | | |
50m 25.55 (25.55) 100m 49.75 (24.20) [49.75] 150m 1:17.78 (28.03) 200m 1:48.68 (30.90) [58.93] |
32 | GER TSV Laupheim 1862 | Birk Joachim, Seidler Patrick, Friedl Fabian, Bayer Andreas | 01'53''65 | | | | |
50m 29.93 (29.93) 100m 58.15 (28.22) [58.15] 150m 1:24.79 (26.64) 200m 1:53.65 (28.86) [55.50] |
33 | GER SC Altwarmbuchen | Ahrens Soren, Fankhanel Daniel, Maes Martin, Langer Dietmar | 01'56''48 | | | | |
50m 27.14 (27.14) 100m 52.91 (25.77) [52.91] 150m 1:21.91 (29.00) 200m 1:56.48 (34.57) [1:03.57] |
34 | GER SG Neukolln E.V. Berlin | Woyzella Arne, Kolling Jan, Dittmann Henry, Kamlage Stefan | 01'56''51 | | | | |
50m 28.09 (28.09) 100m 55.36 (27.27) [55.36] 150m 1:26.83 (31.47) 200m 1:56.51 (29.68) [1:01.15] |
35 | GER TSG Schwabisch Hall | Klussmann Paul, Gieseke Wolf, Streckert Michael, Hummel Hartmut | 01'56''92 | | | | |
50m 26.92 (26.92) 100m 54.28 (27.36) [54.28] 150m 1:21.17 (26.89) 200m 1:56.92 (35.75) [1:02.64] |
36 | GER WSG Wunstorf | Hartung Justin, Adam Dr. Stephan, Rust Peter, Rugenstein Christian | 01'57''53 | | | | |
50m 28.39 (28.39) 100m 1:00.91 (32.52) [1:00.91] 150m 1:29.58 (28.67) 200m 1:57.53 (27.95) [56.62] |
37 | GER SG RethenSarstedt | Lindemann Maximilian, Breusing Ulrich, Blachnik Simon, Mischok Stefan | 02'04''62 | | | | |
50m 26.25 (26.25) 100m 57.53 (31.28) [57.53] 150m 1:31.84 (34.31) 200m 2:04.62 (32.78) [1:07.09] |
38 | GER TSV Anderten | Hopfe Matthias, Minuth Christian, Wurst Thomas, Hasenclever Christian | 02'07''03 | | | | |
50m 29.71 (29.71) 100m 1:05.21 (35.50) [1:05.21] 150m 1:35.97 (30.76) 200m 2:07.03 (31.06) [1:01.82] |
39 | GER HNT Hamburg | Wittleben Pascal, Yuruker Yagiz, Protze Marcus, Brugge Erik | 01'37''15 | | | | |
50m 23.89 (23.89) 100m 47.95 (24.06) [47.95] 150m 1:12.90 (24.95) 200m 1:37.15 (24.25) [49.20] |
40 | GER Hannover 96 | Schafer Felix, Piosik Mark, Tinne Dominik, Kunzelmann Stephan | 01'39''27 | | | | |
50m 24.62 (24.62) 100m 50.35 (25.73) [50.35] 150m 1:15.80 (25.45) 200m 1:39.27 (23.47) [48.92] |
41 | GER SSG Braunschweig | Sommer Kevin, Pfefferkorn Ralf, Sezen Anil, Laborius Marco | 01'39''90 | | | | |
50m 24.78 (24.78) 100m 50.05 (25.27) [50.05] 150m 1:15.30 (25.25) 200m 1:39.90 (24.60) [49.85] |
42 | GER TSV Einheit Sud Chemnitz | Steinert Max, Metzner Joshua, Siegmund Florian, Yevhen Ryzhyi | 01'40''08 | | | | |
50m 25.23 (25.23) 100m 50.46 (25.23) [50.46] 150m 1:16.26 (25.80) 200m 1:40.08 (23.82) [49.62] |
43 | GER SSG Saar Max Ritter | Frey Jurek, Schuh Volker, Klee Maximilian, Klee Tobias | 01'40''87 | | | | |
50m 25.08 (25.08) 100m 50.69 (25.61) [50.69] 150m 1:17.07 (26.38) 200m 1:40.87 (23.80) [50.18] |
44 | GER SG Lunen | Gutschera Gerrit, Oehl Benedikt, Fahrenholz Christian, Renze Steffen | 01'41''36 | | | | |
50m 25.58 (25.58) 100m 51.26 (25.68) [51.26] 150m 1:16.52 (25.26) 200m 1:41.36 (24.84) [50.10] |
45 | GER USV TU Dresden E.v. | Pfeifer Christian, Gunther Lennard, Schubert Jakob, Goldberg Robin | 01'42''70 | | | | |
50m 26.38 (26.38) 100m 51.82 (25.44) [51.82] 150m 1:16.79 (24.97) 200m 1:42.70 (25.91) [50.88] |
46 | GER ASV Wuppertal | Hahn Tobias, Caruso Moritz Lino, Naporowski Daniel, Potthast Simon | 01'43''78 | | | | |
50m 26.45 (26.45) 100m 53.33 (26.88) [53.33] 150m 1:19.00 (25.67) 200m 1:43.78 (24.78) [50.45] |
47 | GER TSV Eintracht Karlsfeld | Sikeler Daniel, Wallner Florian, Heizenreder Johannes, Herrmann Thorsten | 01'45''06 | | | | |
50m 25.98 (25.98) 100m 51.76 (25.78) [51.76] 150m 1:19.57 (27.81) 200m 1:45.06 (25.49) [53.30] |
48 | GER SG Schwimmen Munster | Bergenthal Alexander, Berendonk Marcel, Reimann Felix, Schope Tom | 01'47''97 | | | | |
50m 25.74 (25.74) 100m 53.35 (27.61) [53.35] 150m 1:19.67 (26.32) 200m 1:47.97 (28.30) [54.62] |
49 | GER SV Neptun Erkenschwick | Freitag Matthias, Stelzner Christian, Knillmann Andreas, Muntjes Leon | 01'49''67 | | | | |
50m 27.75 (27.75) 100m 54.66 (26.91) [54.66] 150m 1:23.34 (28.68) 200m 1:49.67 (26.33) [55.01] |
50 | GER SG Rhein-Sieg | Langel Lucas, Bertram Simon, Bosselmann Peter, Kroth Niklas | 01'56''20 | | | | |
50m 27.96 (27.96) 100m 57.57 (29.61) [57.57] 150m 1:29.58 (32.01) 200m 1:56.20 (26.62) [58.63] |
    | GER Giesener SV | Bischof Jan Phillip, Gerlach Thomas, Greifenberg Daniel, Luh Tobias | Squalificato | |
52 | GER SGS Hannover | Risser Christoph, Windrich Jonas, Frese Nils, Tepfer Dennis | 01'37''90 | | | | |
50m 24.39 (24.39) 100m 49.09 (24.70) [49.09] 150m 1:13.93 (24.84) 200m 1:37.90 (23.97) [48.81] |
53 | GER TSV RW Niebull | Kluver Leif Henning, Feddersen Bosse, Nielsen Lukas, Hinrichsen Gunnar | 01'38''36 | | | | |
50m 22.66 (22.66) 100m 48.63 (25.97) [48.63] 150m 1:13.67 (25.04) 200m 1:38.36 (24.69) [49.73] |
54 | GER Duisburger ST | Prill Christoph, Hettstedt Florian, Van Leyen Moritz, Schenzer Florian | 01'39''24 | | | | |
50m 24.59 (24.59) 100m 50.07 (25.48) [50.07] 150m 1:15.63 (25.56) 200m 1:39.24 (23.61) [49.17] |
55 | GER SSG Reutlingen Tubingen | Oeberst Gerrit, Perez Patrick, Rombach Sebastian, Sonnenstuhl Sebastian | 01'39''47 | | | | |
50m 26.34 (26.34) 100m 49.88 (23.54) [49.88] 150m 1:13.59 (23.71) 200m 1:39.47 (25.88) [49.59] |
56 | GER SVS Griesheim | Djordjevic Nikola, Gromes Philipp, Eckel Sebastian, Bahle Jakob | 01'39''62 | | | | |
50m 25.22 (25.22) 100m 50.73 (25.51) [50.73] 150m 1:15.47 (24.74) 200m 1:39.62 (24.15) [48.89] |
57 | GER TSG Huchting Blumenthal Bremen | Dey Sebastian, Thielpape Phil, Gunther Fabian, Koltermann Marcel | 01'39''82 | | | | |
50m 25.52 (25.52) 100m 50.72 (25.20) [50.72] 150m 1:15.61 (24.89) 200m 1:39.82 (24.21) [49.10] |
58 | GER Gelnhausen 1924 EV | Schamber Hendrik, Betz Loris, Huter Tobias, Olbrich Julian | 01'40''49 | | | | |
50m 25.07 (25.07) 100m 50.09 (25.02) [50.09] 150m 1:15.43 (25.34) 200m 1:40.49 (25.06) [50.40] |
59 | GER TV Jahn Wolfsburg | Angerstein Toni, Knittel Kelvin, Trag Thomas, Schlaht Maxim | 01'40''78 | | | | |
50m 25.60 (25.60) 100m 50.99 (25.39) [50.99] 150m 1:17.20 (26.21) 200m 1:40.78 (23.58) [49.79] |
60 | GER Post SV Leipzig | Hohlweg Martin, Klein Julius, Claus Vincent, Schroer Sebastian | 01'41''72 | | | | |
50m 26.66 (26.66) 100m 50.11 (23.45) [50.11] 150m 1:16.13 (26.02) 200m 1:41.72 (25.59) [51.61] |
61 | GER SG Schoneberg Berlin | Lindner Tim, Muchow Felix, Oesterreich Theo, Oestergaard Finn | 01'45''54 | | | | |
50m 26.62 (26.62) 100m 52.96 (26.34) [52.96] 150m 1:19.85 (26.89) 200m 1:45.54 (25.69) [52.58] |
62 | GER SG Bamberg | Bernitzki Jacob, Gotz Thomas, Hennerici Lukas, Schubert Maximilian | 01'46''36 | | | | |
50m 25.36 (25.36) 100m 52.65 (27.29) [52.65] 150m 1:18.95 (26.30) 200m 1:46.36 (27.41) [53.71] |
63 | GER Gudensberger SG | Gantner Morten, Weichert Julian, Munch Marcel, Gerke Carsten | 01'47''25 | | | | |
50m 26.19 (26.19) 100m 52.92 (26.73) [52.92] 150m 1:20.39 (27.47) 200m 1:47.25 (26.86) [54.33] |
64 | GER 1.FCN Schwimmen | Chang Thomas, Lemcke Neil, Kassner Florian, Bosenecker Valentin | 01'50''32 | | | | |
50m 25.43 (25.43) 100m 52.29 (26.86) [52.29] 150m 1:22.23 (29.94) 200m 1:50.32 (28.09) [58.03] |
65 | GER SG Bohmetal | Michaelsen Matthias, Etterling Lars Jonas, Ros Reinhold, Gummer Mika | 01'53''33 | | | | |
50m 27.28 (27.28) 100m 56.93 (29.65) [56.93] 150m 1:27.70 (30.77) 200m 1:53.33 (25.63) [56.40] |
66 | GER SV Steele 1911 | Briese Fabian, Frese Maximilian, Rowsell Paul William, Diederich Timm | 01'55''42 | | | | |
50m 27.14 (27.14) 100m 52.10 (24.96) [52.10] 150m 1:19.87 (27.77) 200m 1:55.42 (35.55) [1:03.32] |
67 | GER SG Neukolln E.V. Berlin | Schaefer Benjamin, Dyroff Luca, Hinz Lukas, Behnke Kevin Jan | 01'36''76 | | | | |
50m 24.42 (24.42) 100m 48.07 (23.65) [48.07] 150m 1:12.81 (24.74) 200m 1:36.76 (23.95) [48.69] |
68 | GER SSG 81 Erlangen | Lienhart Oliver, Krahl Alexander, Martin Eric, Hoffmann Roland | 01'37''57 | | | | |
50m 24.74 (24.74) 100m 49.57 (24.83) [49.57] 150m 1:13.38 (23.81) 200m 1:37.57 (24.19) [48.00] |
69 | GER SG Hamburg West | Koring Timo, Grillo Nicholas, Schafer Timo, Kohn Hans Werner | 01'38''88 | | | | |
50m 25.41 (25.41) 100m 49.77 (24.36) [49.77] 150m 1:14.75 (24.98) 200m 1:38.88 (24.13) [49.11] |
70 | GER SSG Coburg | Colli Jonas, Mesch Lars, Heydari Masoud, Kalocsai Kristof | 01'42''12 | | | | |
50m 25.44 (25.44) 100m 50.47 (25.03) [50.47] 150m 1:16.89 (26.42) 200m 1:42.12 (25.23) [51.65] |
71 | GER Schwimm Club Wiesbaden 1911 E.V | Jeck Oleg, Pezelj Antonio, Scholz Philipp, Peterwitz Andre | 01'43''09 | | | | |
50m 25.85 (25.85) 100m 51.33 (25.48) [51.33] 150m 1:18.06 (26.73) 200m 1:43.09 (25.03) [51.76] |
72 | GER AMTV-FTV Hamburg | Wolkewitz Luca, Tiedeke Timo, Cornils Lars, Goj Benjamin | 01'43''89 | | | | |
50m 25.26 (25.26) 100m 51.43 (26.17) [51.43] 150m 1:19.06 (27.63) 200m 1:43.89 (24.83) [52.46] |
73 | GER SG Neukolln E.V. Berlin | Peschke Thorben, Kuhn Wassili, Wunsch Pascal, Rohr Paul | 01'45''23 | | | | |
50m 26.07 (26.07) 100m 50.88 (24.81) [50.88] 150m 1:18.91 (28.03) 200m 1:45.23 (26.32) [54.35] |
74 | GER SC Herford | Preus Erik, Baumgard Armin, Wormann Timo, Hartmann Jannik | 01'45''77 | | | | |
50m 26.84 (26.84) 100m 53.22 (26.38) [53.22] 150m 1:20.87 (27.65) 200m 1:45.77 (24.90) [52.55] |
75 | GER SSG 81 Erlangen | Fischer Tim, Hoffmann Jannik, Ley Maximilian, Harig Philipp | 01'46''04 | | | | |
50m 26.11 (26.11) 100m 52.89 (26.78) [52.89] 150m 1:20.88 (27.99) 200m 1:46.04 (25.16) [53.15] |