1 | In Sport Rane Rosse | Sinigaglia Luca, Chioda Riccardo, Zerletti Ivan, Benedetti Valerio | 01'52''28 | | | | |
50m 28.20 (28.20) 100m 58.73 (30.53) [58.73] 150m 1:25.33 (26.60) 200m 1:52.28 (26.95) [53.55] |
2 | Team Lombardia Nuoto MGM SSD | Vigano' Gabriele, De Donno Andrea, Arboritanza Mirco, Piantadosi Simone | 01'53''93 | | | | |
50m 30.37 (30.37) 100m 1:01.19 (30.82) [1:01.19] 150m 1:27.96 (26.77) 200m 1:53.93 (25.97) [52.74] |
3 | Rari Nantes Saronno | Thorpe James Lloyd, Fedeli Davide, De Rosa Gabriele, Galli Umberto | 01'55''59 | | | | |
50m 29.94 (29.94) 100m 1:02.87 (32.93) [1:02.87] 150m 1:29.25 (26.38) 200m 1:55.59 (26.34) [52.72] |
4 | Gonzaga Sport Club | Mandato Thomas, Battioli Andrea, Moscato Alberto, Davanzo Marco | 01'56''03 | | | | |
50m 30.22 (30.22) 100m 1:01.97 (31.75) [1:01.97] 150m 1:29.91 (27.94) 200m 1:56.03 (26.12) [54.06] |
5 | Nuotatori Milanesi | Bonato Simone, Recupero Riccardo, Pozzi Andrea, Lanzoni Federico | 01'57''37 | | | | |
50m 28.44 (28.44) 100m 58.58 (30.14) [58.58] 150m 1:29.69 (31.11) 200m 1:57.37 (27.68) [58.79] |
6 | Milano Nuoto Master | Bellini Marco, Mones Joseph Mauro, Sabatini Lorenzo, Ermini Francesco | 01'57''73 | | | | |
50m 29.85 (29.85) 100m 1:04.06 (34.21) [1:04.06] 150m 1:32.63 (28.57) 200m 1:57.73 (25.10) [53.67] |
7 | Pavia Nuoto ASD | Loffredo Tommaso, Nicolardi Francesco Floriano, Anfossi Iaroslav, Casati Fabio | 01'58''65 | | | | |
50m 34.83 (34.83) 100m 1:06.88 (32.05) [1:06.88] 150m 1:32.97 (26.09) 200m 1:58.65 (25.68) [51.77] |
8 | Pavia Nuoto ASD | Loffredo Francesco, Sapienza Salvatore Gabriele, Galluzzo Andrea, Pedrazzini Lorenzo | 01'58''91 | | | | |
50m 32.12 (32.12) 100m 1:05.77 (33.65) [1:05.77] 150m 1:33.48 (27.71) 200m 1:58.91 (25.43) [53.14] |
9 | Acqua 13 SSD | Levorin Mattia, Aristei Giorgio, Falcone Federico, Calandrelli Vincenzo | 02'01''70 | | | | |
50m 1:02.42 (1:02.42) 100m 1:31.40 (28.98) [1:31.40] 150m 2:01.70 (30.30) |
10 | Acqua 13 SSD | Vaino Diego, Della Pieta' Adriano, Lai Gian Michele, Schillaci Luca | 02'01''71 | | | | |
50m 1:03.82 (1:03.82) 100m 1:34.12 (30.30) [1:34.12] 150m 2:01.71 (27.59) |
11 | Milano Nuoto Master | Piciocchi Fabrizio, Cavalli Fabio, Vaghi Stefano Natale Angelo Dante, Avondo Thomas Andrea | 02'01''81 | | | | |
50m 32.90 (32.90) 100m 1:05.58 (32.68) [1:05.58] 150m 1:34.93 (29.35) 200m 2:01.81 (26.88) [56.23] |
12 | NP Varedo SSD | Angiulli Davide Angelo, Annoni Tiziano, Ruggeri Jacopo, Casarico Marco | 02'03''69 | | | | |
50m 31.71 (31.71) 100m 1:06.73 (35.02) [1:06.73] 150m 1:38.19 (31.46) 200m 2:03.69 (25.50) [56.96] |
13 | A.P. Padana ASD - Mortara | Bottigella Luca, Brignoli Massimiliano, Lattuati Andrea, Tiozzo Riccardo | 02'03''86 | | | | |
50m 34.76 (34.76) 100m 1:10.61 (35.85) [1:10.61] 150m 1:35.84 (25.23) 200m 2:03.86 (28.02) [53.25] |
14 | Swim In Action ASD | Schiavone Mauro Eduardo, Prada Rolando, Fabbrini Silio, Lanzoni Mauro | 02'04''16 | | | | |
50m 36.39 (36.39) 100m 1:10.28 (33.89) [1:10.28] 150m 1:38.91 (28.63) 200m 2:04.16 (25.25) [53.88] |
15 | Team Insubrika - Creval | Negri Carlo Alberto, Vergara Matteo, Morniroli Massimiliano, Baranyai Bence | 02'04''98 | | | | |
50m 34.45 (34.45) 100m 1:10.70 (36.25) [1:10.70] 150m 1:39.21 (28.51) 200m 2:04.98 (25.77) [54.28] |
16 | Canottieri Milano | Motta Massimiliano, Querena Carlo, Trezzi Simone, Ambrogi Simone | 02'05''37 | | | | |
50m 30.17 (30.17) 100m 1:04.36 (34.19) [1:04.36] 150m 1:35.73 (31.37) 200m 2:05.37 (29.64) [1:01.01] |
17 | In Sport Rane Rosse | Beretta Alberto Giuseppe, Tili Federico, Da Settimo Passetti Niccolo', Limonetti Matteo | 02'05''50 | | | | |
50m 27.73 (27.73) 100m 1:05.57 (37.84) [1:05.57] 150m 1:39.27 (33.70) 200m 2:05.50 (26.23) [59.93] |
18 | Acqua1Village ASD - Castano Primo | Marchini Filippo, Travaini Carlo Arturo Angelo, Venegoni Alessandro Giuseppe, Ulessi Fulvio | 02'05''71 | | | | |
50m 31.75 (31.75) 100m 1:03.81 (32.06) [1:03.81] 150m 1:32.81 (29.00) 200m 2:05.71 (32.90) [1:01.90] |
19 | Mioclub SSD Cassano Magnago | Renna Giulio, Conti Sergio, Riganti Marco, Bossi Stefano | 02'08''52 | | | | |
50m 33.26 (33.26) 100m 1:09.81 (36.55) [1:09.81] 150m 1:39.45 (29.64) 200m 2:08.52 (29.07) [58.71] |
20 | Qswim ASD - Cusago | Fuccaro Roberto, Mura Fabio, Notaristefano Davide, Gramegna Fabio | 02'08''75 | | | | |
50m 31.65 (31.65) 100m 1:08.46 (36.81) [1:08.46] 150m 1:39.46 (31.00) 200m 2:08.75 (29.29) [1:00.29] |
21 | Derthona Nuoto | Guagnini Stefano, Ciccone Alessandro, Ferrarotti Danilo, Mastrizzi Riccardo | 02'09''88 | | | | |
50m 35.84 (35.84) 100m 1:08.46 (32.62) [1:08.46] 150m 1:40.03 (31.57) 200m 2:09.88 (29.85) [1:01.42] |
22 | Vimercate Nuoto ASD | Fumagalli Andrea, Brioschi Tommaso, Galli Paolo, Fumagalli Alessandro | 02'10''95 | | | | |
50m 34.44 (34.44) 100m 1:08.71 (34.27) [1:08.71] 150m 1:42.45 (33.74) 200m 2:10.95 (28.50) [1:02.24] |
23 | Aquarium SSD - Novi Ligure | Compagnone Carmine, Scaramel Luca Emanuele, Uncescu Cristinel, Risso Alessandro | 02'11''23 | | | | |
50m 32.40 (32.40) 100m 1:07.02 (34.62) [1:07.02] 150m 1:37.97 (30.95) 200m 2:11.23 (33.26) [1:04.21] |
24 | Swim In Action ASD | Secchi Alberto, Moreschi Marco, Francone Massimiliano, Gioffre' Federico | 02'11''61 | | | | |
50m 36.57 (36.57) 100m 1:16.24 (39.67) [1:16.24] 150m 1:43.60 (27.36) 200m 2:11.61 (28.01) [55.37] |
25 | Team Lombardia Nuoto MGM SSD | Pizzigoni Andrea, Castiglioni Riccardo, Mascellani Federico, Donghi Andrea | 02'12''88 | | | | |
50m 34.68 (34.68) 100m 1:09.07 (34.39) [1:09.07] 150m 1:42.69 (33.62) 200m 2:12.88 (30.19) [1:03.81] |
26 | Swim&Care ASD | Corona Umberto, Caramagno Davide, Mozzato Stefano, De Ferrari Riccardo Andrea | 02'14''12 | | | | |
50m 35.09 (35.09) 100m 1:15.00 (39.91) [1:15.00] 150m 1:43.61 (28.61) 200m 2:14.12 (30.51) [59.12] |
27 | Pavia Nuoto ASD | Milanesi Matteo, Maggi Roberto, Guidi Daniele, Colosi Alessandro | 02'15''37 | | | | |
50m 34.00 (34.00) 100m 1:17.25 (43.25) [1:17.25] 150m 1:46.61 (29.36) 200m 2:15.37 (28.76) [58.12] |
28 | Nuotatori Milanesi | Canzi Stefano Carlo, Guidi Simone, Pasqualin Marco, Gusberti Alessandro | 02'15''44 | | | | |
50m 38.42 (38.42) 100m 1:16.18 (37.76) [1:16.18] 150m 1:48.36 (32.18) 200m 2:15.44 (27.08) [59.26] |
29 | Acqua1Village ASD - Castano Primo | Barni Luca, Della Vedova Luca, Bertolazzi Daniele, Vezzani Sandro | 02'15''55 | | | | |
50m 40.92 (40.92) 100m 1:15.90 (34.98) [1:15.90] 150m 1:46.81 (30.91) 200m 2:15.55 (28.74) [59.65] |
30 | Aquafit SSD | Dellaglio Mirko, Serone Matteo, Arrigone Andrea, Bellero Marco | 02'15''63 | | | | |
50m 36.51 (36.51) 100m 1:11.90 (35.39) [1:11.90] 150m 1:47.57 (35.67) 200m 2:15.63 (28.06) [1:03.73] |
31 | Aquafit SSD | Primon Massimo, Costanzo Stefano, Bocchio Marco, Serianni Nicola | 02'15''99 | | | | |
50m 33.84 (33.84) 100m 1:09.88 (36.04) [1:09.88] 150m 1:42.50 (32.62) 200m 2:15.99 (33.49) [1:06.11] |
32 | Acqua 13 SSD | Scarpellini Rossano Pietro, Stoppani Mauro, Pucci Antonio, Bolzoni Alessandro Francesco | 02'16''70 | | | | |
50m 1:12.05 (1:12.05) 100m 1:47.11 (35.06) [1:47.11] 150m 2:16.70 (29.59) |
33 | Libertas Nuoto Caluso | Faccenda Alessandro, Repetto Nicola, Mirci Gabriele, Coletta Roberto | 02'17''42 | | | | |
50m 39.33 (39.33) 100m 1:13.85 (34.52) [1:13.85] 150m 1:44.53 (30.68) 200m 2:17.42 (32.89) [1:03.57] |
34 | Milano Nuoto Master | Conti Matteo, Manzo Clemente, Meroni Marco, Mauri Maurizio Giuseppe | 02'17''62 | | | | |
50m 36.23 (36.23) 100m 1:14.29 (38.06) [1:14.29] 150m 1:46.03 (31.74) 200m 2:17.62 (31.59) [1:03.33] |
35 | Sky Line Nuoto | Croce Alessandro, Gianelli Matteo, Gorla Claudio, Ricotti Alessandro | 02'18''91 | | | | |
50m 36.73 (36.73) 100m 1:14.77 (38.04) [1:14.77] 150m 1:47.65 (32.88) 200m 2:18.91 (31.26) [1:04.14] |
36 | Sport Dream - Campus Team Pavia | Cherchi Fabio, Gianoli Andrea, Maestri Fabio, Falcone Nicola | 02'19''01 | | | | |
50m 36.16 (36.16) 100m 1:16.50 (40.34) [1:16.50] 150m 1:49.39 (32.89) 200m 2:19.01 (29.62) [1:02.51] |
37 | Sky Line Nuoto | Anelli Damiano, Cipolla Gabriele, Schiavone Samuele, Pallini Leonardo | 02'19''15 | | | | |
50m 43.29 (43.29) 100m 1:20.17 (36.88) [1:20.17] 150m 1:48.85 (28.68) 200m 2:19.15 (30.30) [58.98] |
38 | Acqua 13 SSD | Vadacca Salvatore, De Santis Pierluigi, Di Rocco Francesco, Andriolo Mattia | 02'19''64 | | | | |
50m 1:13.43 (1:13.43) 100m 1:44.40 (30.97) [1:44.40] 150m 2:19.64 (35.24) |
39 | Gonzaga Sport Club | Girardi Antonio, Giudici Alessandro, Foroni Andrea, Vella Federico | 02'20''15 | | | | |
50m 40.25 (40.25) 100m 1:17.71 (37.46) [1:17.71] 150m 1:49.83 (32.12) 200m 2:20.15 (30.32) [1:02.44] |
40 | Gonzaga Sport Club | Facchinelli Kaminski Daniel, Maggiacomo Gianluca, Galimberti Sandro, Alfano Andrea | 02'20''57 | | | | |
50m 35.92 (35.92) 100m 1:16.61 (40.69) [1:16.61] 150m 1:48.44 (31.83) 200m 2:20.57 (32.13) [1:03.96] |
41 | Team Lombardia Nuoto MGM SSD | Gemma Massimiliano, Zulian Fabio, Napoli Alberto, Rondanini Flavio | 02'20''79 | | | | |
50m 36.00 (36.00) 100m 1:13.94 (37.94) [1:13.94] 150m 1:46.60 (32.66) 200m 2:20.79 (34.19) [1:06.85] |
42 | Aquarium SSD - Novi Ligure | Fossati Edoardo, Morra Ferdinando, Lot Francesco, Bergaglio Luca | 02'21''20 | | | | |
50m 37.04 (37.04) 100m 1:11.95 (34.91) [1:11.95] 150m 1:48.93 (36.98) 200m 2:21.20 (32.27) [1:09.25] |
43 | Rari Nantes Saronno | Ferrario Mauro, Garbelli Claudio, Urban Federico, Radice Daniele | 02'22''77 | | | | |
50m 36.47 (36.47) 100m 1:22.95 (46.48) [1:22.95] 150m 1:52.90 (29.95) 200m 2:22.77 (29.87) [59.82] |
44 | Sport Dream - Campus Team Pavia | Guarnaschelli Alessio, Magrotti Filippo, Perani Tommaso, Taglietti Angelo Maria | 02'27''28 | | | | |
50m 39.73 (39.73) 100m 1:15.54 (35.81) [1:15.54] 150m 1:49.15 (33.61) 200m 2:27.28 (38.13) [1:11.74] |
45 | Nuotatori Milanesi | Vercesi Dario, Dalcerri Matteo, Ottoboni Matteo, Tonelli Andrea | 02'38''55 | | | | |
50m 57.36 (57.36) 100m 1:30.92 (33.56) [1:30.92] 150m 2:04.45 (33.53) 200m 2:38.55 (34.10) [1:07.63] |
46 | In Sport Rane Rosse | Abriani Luca, Papetti Gabriele, Tamburini Achille, Di Manna Alessandro | 02'39''34 | | | | |
50m 45.13 (45.13) 100m 1:26.03 (40.90) [1:26.03] 150m 2:08.67 (42.64) 200m 2:39.34 (30.67) [1:13.31] |
47 | Team Lombardia Nuoto MGM SSD | Ventura Antonio, Anzani Claudio, Migliaro Gianluca, Mariotto Pietro Tito Giacomo | 02'39''53 | | | | |
50m 44.16 (44.16) 100m 1:27.13 (42.97) [1:27.13] 150m 2:04.46 (37.33) 200m 2:39.53 (35.07) [1:12.40] |
48 | Team Lombardia Nuoto MGM SSD | Dell'Orto Luigi Amedeo, Attisani Walter, Ferri Alduino, Graditi Giovanni | 02'59''49 | | | | |
50m 53.73 (53.73) 100m 1:48.13 (54.40) [1:48.13] 150m 2:22.11 (33.98) 200m 2:59.49 (37.38) [1:11.36] |
49 | NP Varedo SSD | Bove Giuseppe, Negri Claudio, Scalabrini Diego, Cuscela Pietro | 03'03''15 | | | | |
50m 51.18 (51.18) 100m 1:42.85 (51.67) [1:42.85] 150m 2:19.35 (36.50) 200m 3:03.15 (43.80) [1:20.30] |