1 | GER SSV Leutzsch | Kallenbach Gunther, Schubert Jurgen Paul, Merwart Werner, Klaring Gottfried | 07'27''44 | | | | |
50m 41.80 (41.80) 100m 1:33.77 (51.97) [1:33.77] 150m 2:23.39 (49.62) 200m 3:19.69 (56.30) [1:45.92] 250m 4:15.56 (55.87) 300m 5:21.85 (1:06.29) [2:02.16] 350m 6:20.12 (58.27) 400m 7:27.44 (1:07.32) [2:05.59] |
2 | GER USV TU Dresden E.v. | Hesbacher Frank, Schnabel Werner, Mehrholz Jan, Freygang Roland | 05'01''10 | | | | |
50m 38.02 (38.02) 100m 1:18.06 (40.04) [1:18.06] 150m 2:01.08 (43.02) 200m 2:46.24 (45.16) [1:28.18] 250m 3:15.61 (29.37) 300m 3:46.74 (31.13) [1:00.50] 350m 4:21.73 (34.99) 400m 5:01.10 (39.37) [1:14.36] |
3 | GER SG Westthuringen | Martin Frank, Schmidt Andreas, Hollerbuhl Thomas, Singwald Jurgen | 04'47''69 | | | | |
50m 31.16 (31.16) 100m 1:06.41 (35.25) [1:06.41] 150m 1:42.74 (36.33) 200m 2:22.75 (40.01) [1:16.34] 250m 2:59.29 (36.54) 300m 3:40.06 (40.77) [1:17.31] 350m 4:11.80 (31.74) 400m 4:47.69 (35.89) [1:07.63] |
4 | GER SSG Saar Max Ritter | Hack Dieter, Weber Frank Anton, Klee Dietmar, Svetozar Zivkovic | 05'07''60 | | | | |
50m 34.17 (34.17) 100m 1:11.41 (37.24) [1:11.41] 150m 1:43.55 (32.14) 200m 2:18.76 (35.21) [1:07.35] 250m 2:52.94 (34.18) 300m 3:30.15 (37.21) [1:11.39] 350m 4:17.05 (46.90) 400m 5:07.60 (50.55) [1:37.45] |
5 | GER STV Limbach-Oberfrohna | Schmeiser Gunter, Gemeinhardt Jens, Muller Jiri, Hennig Jens Helfried | 05'44''01 | | | | |
50m 47.48 (47.48) 100m 1:43.87 (56.39) [1:43.87] 150m 2:24.18 (40.31) 200m 3:09.87 (45.69) [1:26.00] 250m 3:46.91 (37.04) 300m 4:29.00 (42.09) [1:19.13] 350m 5:03.36 (34.36) 400m 5:44.01 (40.65) [1:15.01] |
6 | GER Berliner TSC | Stuwe Frank, Pfennig Ralf, Klein Martin, Krumbeck Heiko Wolfgang | 04'12''25 | | | | |
50m 29.46 (29.46) 100m 1:02.58 (33.12) [1:02.58] 150m 1:33.16 (30.58) 200m 2:07.65 (34.49) [1:05.07] 250m 2:36.05 (28.40) 300m 3:08.30 (32.25) [1:00.65] 350m 3:38.96 (30.66) 400m 4:12.25 (33.29) [1:03.95] |
7 | GER 1. Schwimmklub Greiz V. 1924 E.v. | Meyer Rene, Walzel Gunter, Rahnfeld Detlef, Meier Tommy | 04'43''32 | | | | |
50m 35.06 (35.06) 100m 1:14.65 (39.59) [1:14.65] 150m 1:49.06 (34.41) 200m 2:27.34 (38.28) [1:12.69] 250m 3:00.23 (32.89) 300m 3:38.82 (38.59) [1:11.48] 350m 4:08.00 (29.18) 400m 4:43.32 (35.32) [1:04.50] |
8 | GER Kothener SV 2009 | Sperk Franz, Wendt Marko, Geidt Hans Thomas, Egenolff Gunnar | 06'19''48 | | | | |
50m 1:02.62 (1:02.62) 100m 2:10.83 (1:08.21) [2:10.83] 150m 2:43.04 (32.21) 200m 3:21.35 (38.31) [1:10.52] 250m 4:03.60 (42.25) 300m 4:53.20 (49.60) [1:31.85] 350m 5:33.55 (40.35) 400m 6:19.48 (45.93) [1:26.28] |
9 | GER SV Furstenfeldbrucker Wasserratten | Sponer Stefan, Schandel Yannick, Kramer Christoph, Mende Felix | 04'16''83 | | | | |
50m 30.58 (30.58) 100m 1:05.98 (35.40) [1:05.98] 150m 1:35.15 (29.17) 200m 2:07.53 (32.38) [1:01.55] 250m 2:40.48 (32.95) 300m 3:17.99 (37.51) [1:10.46] 350m 3:46.02 (28.03) 400m 4:16.83 (30.81) [58.84] |
10 | GER 1. SSV Ingelheim 1966 | Kuhne Jens, Siegrist Paul Johannes, Kassebeer Torsten, Von Krosigk David | 04'18''02 | | | | |
50m 35.13 (35.13) 100m 1:12.55 (37.42) [1:12.55] 150m 1:42.36 (29.81) 200m 2:16.00 (33.64) [1:03.45] 250m 2:46.34 (30.34) 300m 3:20.32 (33.98) [1:04.32] 350m 3:48.13 (27.81) 400m 4:18.02 (29.89) [57.70] |
11 | GER SC Regensburg | Kandler David, Cutazzo Francesco, Deichsel Stephan, Deichsel Maximilian | 04'20''40 | | | | |
50m 29.34 (29.34) 100m 1:03.38 (34.04) [1:03.38] 150m 1:33.77 (30.39) 200m 2:09.04 (35.27) [1:05.66] 250m 2:41.17 (32.13) 300m 3:19.30 (38.13) [1:10.26] 350m 3:47.94 (28.64) 400m 4:20.40 (32.46) [1:01.10] |
12 | GER Union 1861 Schonebeck | Jabin Udo, Bergmann Marcus, Luz Hendrik, Lewy Herwig | 04'50''87 | | | | |
50m 35.16 (35.16) 100m 1:15.09 (39.93) [1:15.09] 150m 1:46.16 (31.07) 200m 2:22.06 (35.90) [1:06.97] 250m 2:58.96 (36.90) 300m 3:41.32 (42.36) [1:19.26] 350m 4:13.45 (32.13) 400m 4:50.87 (37.42) [1:09.55] |
13 | GER SG Berliner Wasserratten 1889 | Dame Kai, Konschak Benjamin, Kurtz Dominique, Neymeyer Ramin Leon | 03'54''95 | | | | |
50m 27.65 (27.65) 100m 58.62 (30.97) [58.62] 150m 1:26.99 (28.37) 200m 1:57.79 (30.80) [59.17] 250m 2:26.25 (28.46) 300m 2:57.80 (31.55) [1:00.01] 350m 3:24.94 (27.14) 400m 3:54.95 (30.01) [57.15] |
14 | GER USV TU Dresden E.v. | Sachs Tilman, Gunther Lennard, Goldberg Robin, Pfeifer Christian | 03'55''74 | | | | |
50m 28.04 (28.04) 100m 57.86 (29.82) [57.86] 150m 1:25.93 (28.07) 200m 1:56.67 (30.74) [58.81] 250m 2:25.07 (28.40) 300m 2:55.73 (30.66) [59.06] 350m 3:24.25 (28.52) 400m 3:55.74 (31.49) [1:00.01] |
15 | GER Gelnhausen 1924 EV | Huter Tobias, Janssen Dirk, Poth Niklas, Alt Milan | 04'00''91 | | | | |
50m 28.88 (28.88) 100m 1:02.67 (33.79) [1:02.67] 150m 1:32.95 (30.28) 200m 2:04.67 (31.72) [1:02.00] 250m 2:30.62 (25.95) 300m 3:00.09 (29.47) [55.42] 350m 3:29.04 (28.95) 400m 4:00.91 (31.87) [1:00.82] |
16 | GER BSV Medizin Marzahn 1990 | Asmus Renee' Gregor, Hieronimus Marcel, Heimbach Daniel, Salan Marian | 04'04''60 | | | | |
50m 25.96 (25.96) 100m 54.28 (28.32) [54.28] 150m 1:21.23 (26.95) 200m 1:51.22 (29.99) [56.94] 250m 2:20.63 (29.41) 300m 2:54.02 (33.39) [1:02.80] 350m 3:25.82 (31.80) 400m 4:04.60 (38.78) [1:10.58] |
17 | GER TSV Einheit Sud Chemnitz | Metzner Joshua, Gunther Ralf, Metzner Andrew, Siegmund Florian | 04'05''17 | | | | |
50m 27.90 (27.90) 100m 57.96 (30.06) [57.96] 150m 1:28.07 (30.11) 200m 2:03.18 (35.11) [1:05.22] 250m 2:32.55 (29.37) 300m 3:04.83 (32.28) [1:01.65] 350m 3:33.52 (28.69) 400m 4:05.17 (31.65) [1:00.34] |
18 | GER Schwimm Club Wiesbaden 1911 E.V | Jeck Oleg, Zink Hans Joachim, Scholz Philipp, Peterwitz Andre | 04'26''11 | | | | |
50m 30.03 (30.03) 100m 1:01.82 (31.79) [1:01.82] 150m 1:40.10 (38.28) 200m 2:27.08 (46.98) [1:25.26] 250m 2:56.09 (29.01) 300m 3:27.30 (31.21) [1:00.22] 350m 3:55.91 (28.61) 400m 4:26.11 (30.20) [58.81] |
19 | GER TSV Vaterstetten | Arzberger Christian, Maurer Florian, Garcia Alcaraz Raul, Liguori Dominik | 03'44''25 | | | | |
50m 26.86 (26.86) 100m 56.39 (29.53) [56.39] 150m 1:24.56 (28.17) 200m 1:55.09 (30.53) [58.70] 250m 2:21.57 (26.48) 300m 2:50.47 (28.90) [55.38] 350m 3:16.22 (25.75) 400m 3:44.25 (28.03) [53.78] |
20 | GER Post SV Leipzig | Klein Julius, Elbers Frank, Schroer Sebastian, Scholtz Jan | 03'46''98 | | | | |
50m 26.05 (26.05) 100m 55.70 (29.65) [55.70] 150m 1:24.19 (28.49) 200m 1:55.60 (31.41) [59.90] 250m 2:22.98 (27.38) 300m 2:53.34 (30.36) [57.74] 350m 3:18.91 (25.57) 400m 3:46.98 (28.07) [53.64] |
21 | GER SG Bamberg | Schorr Bastian, Hennerici Lukas, Albus Matwej Alexander, Bernitzki Jacob | 03'51''60 | | | | |
50m 26.74 (26.74) 100m 55.37 (28.63) [55.37] 150m 1:23.90 (28.53) 200m 1:54.22 (30.32) [58.85] 250m 2:21.15 (26.93) 300m 2:51.48 (30.33) [57.26] 350m 3:20.75 (29.27) 400m 3:51.60 (30.85) [1:00.12] |
22 | GER SG Neukolln E.V. Berlin | Kuhn Wassili, Kolling Jan, Wolf Finn, Peschke Thorben | 03'54''57 | | | | |
50m 27.79 (27.79) 100m 57.60 (29.81) [57.60] 150m 1:26.13 (28.53) 200m 1:57.89 (31.76) [1:00.29] 250m 2:25.80 (27.91) 300m 2:57.29 (31.49) [59.40] 350m 3:24.41 (27.12) 400m 3:54.57 (30.16) [57.28] |
23 | GER SSG 81 Erlangen | Klingert Alexander, Schmiedel Valentin, Martin Eric, Fischer Tim | 03'52''39 | | | | |
50m 27.49 (27.49) 100m 56.61 (29.12) [56.61] 150m 1:24.99 (28.38) 200m 1:56.13 (31.14) [59.52] 250m 2:23.33 (27.20) 300m 2:54.60 (31.27) [58.47] 350m 3:22.22 (27.62) 400m 3:52.39 (30.17) [57.79] |
24 | GER SSV Freiberg | Weigelt Peter, Sukhanov Ilja, Grosel Alexander, Beyer Rocco | 03'58''96 | | | | |
50m 27.17 (27.17) 100m 58.39 (31.22) [58.39] 150m 1:26.59 (28.20) 200m 1:57.52 (30.93) [59.13] 250m 2:26.40 (28.88) 300m 2:58.82 (32.42) [1:01.30] 350m 3:27.47 (28.65) 400m 3:58.96 (31.49) [1:00.14] |
25 | GER SV GR. W. Holzkirchen | Mc Mullen Louis, Miciecki Korbinian, Niederau Kai Bjarne, Huber Ludwig | 04'02''12 | | | | |
50m 29.73 (29.73) 100m 1:02.16 (32.43) [1:02.16] 150m 1:33.13 (30.97) 200m 2:07.59 (34.46) [1:05.43] 250m 2:34.74 (27.15) 300m 3:06.20 (31.46) [58.61] 350m 3:32.81 (26.61) 400m 4:02.12 (29.31) [55.92] |