1 | Nuoto Nautilus - Roma | Minnucci Andrea, Ciardullo Matteo, Irace Alfonsina, Andini Federica | 01'45''07 | 984,87 | | | |
50m 24.64 (24.64) 100m 48.84 (24.20) [48.84] 150m 1:16.98 (28.14) 200m 1:45.07 (28.09) [56.23] |
2 | Centro Nuoto Sulmona | Iacovone Mario, Sciullo Daniele, Di Martino Cinzia, Sciullo Giulia | 01'47''46 | 962,96 | | | |
50m 24.65 (24.65) 100m 49.52 (24.87) [49.52] 150m 1:19.34 (29.82) 200m 1:47.46 (28.12) [57.94] |
3 | Milano Nuoto Master | Ratti Michele, Avondo Thomas Andrea, Riva Francesca, Marchesi Silvia | 01'48''47 | 954,00 | | | |
50m 23.95 (23.95) 100m 49.25 (25.30) [49.25] 150m 1:19.38 (30.13) 200m 1:48.47 (29.09) [59.22] |
4 | Firenze Nuota Master ASD | Giannelli Niccolo', Nannini Debora, Lensi Maria Sole, Tacconi Nicola | 01'50''13 | 939,62 | | | |
50m 26.30 (26.30) 100m 55.10 (28.80) [55.10] 150m 1:24.49 (29.39) 200m 1:50.13 (25.64) [55.03] |
5 | Vela Nuoto Ancona | Marzocchi Davide, Lucconi Valentina, Orazi Alessia, Belfioretti Leonardo | 01'50''14 | 939,53 | | | |
50m 25.59 (25.59) 100m 53.55 (27.96) [53.55] 150m 1:25.68 (32.13) 200m 1:50.14 (24.46) [56.59] |
6 | Polisportiva Mimmo Ferrito SSD | Pileri Pietro, Lo Sicco Stefania, Zizzo Giuseppa, Castiglione Diego | 01'50''25 | 938,59 | | | |
50m 27.62 (27.62) 100m 56.28 (28.66) [56.28] 150m 1:23.90 (27.62) 200m 1:50.25 (26.35) [53.97] |
7 | Forum Sport Center - Roma | De Dominicis Fabio, Corvo Lucia, Feduzi Alessandra, Battiston Simone | 01'52''30 | 921,46 | | | |
50m 25.44 (25.44) 100m 55.64 (30.20) [55.64] 150m 1:26.98 (31.34) 200m 1:52.30 (25.32) [56.66] |
8 | Sport Management Atleti Lombardi SSD | Beretta Alberto Giuseppe, Tamiazzo Elena, Bonora Irene, Germani Alessio | 01'53''71 | 910,03 | | | |
50m 27.11 (27.11) 100m 57.02 (29.91) [57.02] 150m 1:27.78 (30.76) 200m 1:53.71 (25.93) [56.69] |
9 | Aquatica Torino S.S.D.a.r.l. | Zanellato Enrico, Rampello Alessandro, Previtera Raffaella Anny, Vaudagna Michela | 01'54''22 | 905,97 | | | |
50m 27.22 (27.22) 100m 54.21 (26.99) [54.21] 150m 1:23.80 (29.59) 200m 1:54.22 (30.42) [1:00.01] |
10 | Polisportiva Nadir - Palermo | Gammicchia Gabriele, Vermiglio Antonina, Rubino Alessandra, Caleca Luigi | 01'54''53 | 903,52 | | | |
50m 26.15 (26.15) 100m 57.24 (31.09) [57.24] 150m 1:29.09 (31.85) 200m 1:54.53 (25.44) [57.29] |
11 | Flaminio Sporting Club ASD - Roma | Abate Mario, Buca Laura, D'Oppido Manuele, Fars Valeria | 01'54''81 | 901,32 | | | |
50m 28.99 (28.99) 100m 58.61 (29.62) [58.61] 150m 1:26.06 (27.45) 200m 1:54.81 (28.75) [56.20] |
12 | B.Fit Legnano Nuoto | Borroni Giacomo, Guerriero Marco, Colombo Paola, Colombo Sandra | 01'54''89 | 900,69 | | | |
50m 26.15 (26.15) 100m 50.54 (24.39) [50.54] 150m 1:24.77 (34.23) 200m 1:54.89 (30.12) [1:04.35] |
13 | Centro Nuoto Bastia | Pinaglia Alberto, Fioravanti Valentina, Mazzoli Federica, Fontanelli Daniele | 01'55''50 | 895,93 | | | |
50m 27.01 (27.01) 100m 58.10 (31.09) [58.10] 150m 1:27.94 (29.84) 200m 1:55.50 (27.56) [57.40] |
14 | Coopernuoto | Martinelli Nicola, Bonetti Valeria, Cucconi Francesco, Gandolfi Anna | 01'55''52 | 895,78 | | | |
50m 27.47 (27.47) 100m 58.57 (31.10) [58.57] 150m 1:25.40 (26.83) 200m 1:55.52 (30.12) [56.95] |
15 | D.L.F. Nuoto Livorno | Marzi Roberto, Tistarelli Barbara, Piccioli Chiara, Paglianti Jacopo | 01'56''61 | 887,40 | | | |
50m 28.73 (28.73) 100m 57.53 (28.80) [57.53] 150m 1:28.71 (31.18) 200m 1:56.61 (27.90) [59.08] |
16 | Malaspina SC | Aliverti Michele, De Filippo Ilaria, De Grandis Stefania, Berghella Riccardo | 01'56''65 | 887,10 | | | |
50m 27.31 (27.31) 100m 1:01.53 (34.22) [1:01.53] 150m 1:32.15 (30.62) 200m 1:56.65 (24.50) [55.12] |
17 | La Wellness SSD - Milano | Maffeis Ilaria, Sini Laura, Battaghini Maurizio, Lai Gian Michele | 01'56''88 | 885,35 | | | |
50m 29.79 (29.79) 100m 1:02.10 (32.31) [1:02.10] 150m 1:30.50 (28.40) 200m 1:56.88 (26.38) [54.78] |
18 | Polisportiva Mimmo Ferrito SSD | Luparelli Alessio, Pumilia Eleonora, Tortorici Alice Maria, Navetta Francesco | 01'57''10 | 883,69 | | | |
50m 27.52 (27.52) 100m 58.34 (30.82) [58.34] 150m 1:29.16 (30.82) 200m 1:57.10 (27.94) [58.76] |
19 | Associazione Nuoto Club Firenze | Krassiouk Nikita, Cacciatore Alessandro, Brunacci Giuseppina Valentina, Loschi Monica | 01'59''76 | 864,06 | | | |
50m 27.48 (27.48) 100m 55.39 (27.91) [55.39] 150m 1:27.60 (32.21) 200m 1:59.76 (32.16) [1:04.37] |
20 | Derthona Nuoto | Foglio Alessandro, Valenza Sonia, Contin Valentina Francesca, Milani Riccardo | 01'59''85 | 863,41 | | | |
50m 26.75 (26.75) 100m 1:00.09 (33.34) [1:00.09] 150m 1:33.49 (33.40) 200m 1:59.85 (26.36) [59.76] |
21 | Nuoto Alto Milanese SSD | Cecchetto Fabio, Bellantoni Domenico Vittorio, Nerozzi Elsa, Barozzi Alessandra | 02'00''05 | 861,97 | | | |
50m 27.89 (27.89) 100m 54.42 (26.53) [54.42] 150m 1:27.35 (32.93) 200m 2:00.05 (32.70) [1:05.63] |
22 | Pavia Nuoto ASD | Veglia Tobia Andrea, Guidi Daniele, Ferraris Chiara, Migliore Giulia | 02'00''12 | 861,47 | | | |
50m 26.61 (26.61) 100m 53.44 (26.83) [53.44] 150m 1:26.60 (33.16) 200m 2:00.12 (33.52) [1:06.68] |
23 | Sportivamente Belluno | Brandalise Mirco, Gezzele Gabriele, Dalla Rosa Valentina, Bianchet Daniela | 02'00''37 | 859,68 | | | |
50m 28.97 (28.97) 100m 58.67 (29.70) [58.67] 150m 1:28.90 (30.23) 200m 2:00.37 (31.47) [1:01.70] |
24 | Nuotatori Genovesi SSD | Tagliafierro Marco, Givanni Tullia, Serraino Francesco, Tulumello Erika | 02'00''80 | 856,62 | | | |
50m 26.48 (26.48) 100m 1:00.68 (34.20) [1:00.68] 150m 1:28.38 (27.70) 200m 2:00.80 (32.42) [1:00.12] |
25 | 2001 SRL Padova SSD | Ferrato Franco, Matterazzo Erica, Sanson Giulia, Schillaci Luca | 02'01''54 | 851,41 | | | |
50m 29.31 (29.31) 100m 1:00.76 (31.45) [1:00.76] 150m 1:34.42 (33.66) 200m 2:01.54 (27.12) [1:00.78] |
26 | Gestisport Coop SSD - Carugate | Zappella Andrea Giuseppe, Cremona Giorgia, Fusini Laura, Rigon Davide | 02'01''85 | 849,24 | | | |
50m 29.68 (29.68) 100m 1:01.66 (31.98) [1:01.66] 150m 1:34.77 (33.11) 200m 2:01.85 (27.08) [1:00.19] |
27 | Centro Nuoto Bastia | Peppicelli Serena, Pucci Giada, Mazzoni Diego, Lillacci Federico | 02'01''98 | 848,34 | | | |
50m 32.16 (32.16) 100m 1:04.43 (32.27) [1:04.43] 150m 1:32.78 (28.35) 200m 2:01.98 (29.20) [57.55] |
28 | Master Melzo Nuoto ASD | Broccolino Filippo Maria Egeo Angelo, Ripamonti Davide, Broccolino Susanna Maria Margherita, Picerno Elena | 02'02''02 | 848,06 | | | |
50m 27.43 (27.43) 100m 55.72 (28.29) [55.72] 150m 1:25.74 (30.02) 200m 2:02.02 (36.28) [1:06.30] |
29 | Coopernuoto | Catellani Luca, Gaiti Giuliana, Mori Alessandro, Vezzani Sara | 02'02''66 | 843,63 | | | |
50m 28.17 (28.17) 100m 1:00.86 (32.69) [1:00.86] 150m 1:30.27 (29.41) 200m 2:02.66 (32.39) [1:01.80] |
30 | Nuotatori Milanesi | Cucco Matteo, Fiumano' Erika, Negri Martina, Monolo Fabio | 02'03''50 | 837,89 | | | |
50m 29.53 (29.53) 100m 1:02.07 (32.54) [1:02.07] 150m 1:36.59 (34.52) 200m 2:03.50 (26.91) [1:01.43] |
31 | Nuotatori Salvetti | D'Alessandro Giulio, Fazi Sara, D'Angelo Federica, Mantovani Gianluca | 02'03''52 | 837,76 | | | |
50m 28.58 (28.58) 100m 1:01.11 (32.53) [1:01.11] 150m 1:33.65 (32.54) 200m 2:03.52 (29.87) [1:02.41] |
32 | Riviera Nuoto SRL SSD | Baldan Simone, Zambon Chiara, Coro' Giada, Beggini Andrea | 02'03''74 | 836,27 | | | |
50m 29.48 (29.48) 100m 1:03.82 (34.34) [1:03.82] 150m 1:34.99 (31.17) 200m 2:03.74 (28.75) [59.92] |
33 | Acquambiente - Sant'Urbano | Pellegrini Enrico, Baccaro Chiara, Brigato Annalisa, Galiotto Massimo | 02'04''08 | 833,98 | | | |
50m 30.29 (30.29) 100m 1:01.64 (31.35) [1:01.64] 150m 1:34.88 (33.24) 200m 2:04.08 (29.20) [1:02.44] |
34 | Rari Nantes Saronno | Urban Federico, Locatelli Marco, Bernardini Elena, Patruno Eleonora | 02'04''32 | 832,37 | | | |
50m 28.46 (28.46) 100m 55.39 (26.93) [55.39] 150m 1:27.83 (32.44) 200m 2:04.32 (36.49) [1:08.93] |
35 | All Round Sport & Wellnes SSD - Roma | Simonelli Giulia, Cimabue Vincenzo, Bartolozzi Stefania, Frisenda Federico | 02'05''37 | 825,40 | | | |
50m 37.15 (37.15) 100m 1:04.53 (27.38) [1:04.53] 150m 1:40.21 (35.68) 200m 2:05.37 (25.16) [1:00.84] |
36 | San Marino Nuoto | Lazzari Marco, Scatassi Alberto, Benedettini Serena, Brandi Valentina | 02'05''43 | 825,00 | | | |
50m 29.43 (29.43) 100m 59.74 (30.31) [59.74] 150m 1:31.59 (31.85) 200m 2:05.43 (33.84) [1:05.69] |
37 | Aquatica Torino S.S.D.a.r.l. | Salvador Federico, Virgilio Alessia, Giraudo Miriam, Ciccone Andrea | 02'05''79 | 822,64 | | | |
50m 29.42 (29.42) 100m 1:01.32 (31.90) [1:01.32] 150m 1:36.62 (35.30) 200m 2:05.79 (29.17) [1:04.47] |
38 | Pavia Nuoto ASD | Manstretta Sergio, Magagnato Stefano, Cividini Camilla, Boiocchi Chiara | 02'06''34 | 819,06 | | | |
50m 31.29 (31.29) 100m 1:00.40 (29.11) [1:00.40] 150m 1:35.00 (34.60) 200m 2:06.34 (31.34) [1:05.94] |
39 | Libertas Nuoto Chivasso | Barbieri Julio Eduardo, Ferraioli Valentina, Lancia Luisa, Gascone Andrea | 02'06''53 | 817,83 | | | |
50m 29.92 (29.92) 100m 1:06.06 (36.14) [1:06.06] 150m 1:39.24 (33.18) 200m 2:06.53 (27.29) [1:00.47] |
40 | PadovaNuoto | Da Rin Giovanni, Rubino Michela, Bertolini Manuela, Caboni Andrea | 02'06''59 | 817,44 | | | |
50m 28.73 (28.73) 100m 1:05.26 (36.53) [1:05.26] 150m 1:39.36 (34.10) 200m 2:06.59 (27.23) [1:01.33] |
41 | Canottieri Milano | De Paoli Federica, Lazzari Marco, Pisano Marta, Trezzi Simone | 02'06''82 | 815,96 | | | |
50m 32.54 (32.54) 100m 1:04.03 (31.49) [1:04.03] 150m 1:38.06 (34.03) 200m 2:06.82 (28.76) [1:02.79] |
42 | Centro Nuoto Sulmona | Giannantonio Antonio, D'Andrea Attilio, Recanati Giulia, Di Renzo Federica | 02'06''98 | 814,93 | | | |
50m 28.77 (28.77) 100m 1:00.14 (31.37) [1:00.14] 150m 1:35.05 (34.91) 200m 2:06.98 (31.93) [1:06.84] |
43 | Acquaviva 2001 - Padova | Davico Giulio, Martinuzzi Marco, Edatti Elena, Gnesotto Laura | 02'07''07 | 814,35 | | | |
50m 27.21 (27.21) 100m 55.72 (28.51) [55.72] 150m 1:35.00 (39.28) 200m 2:07.07 (32.07) [1:11.35] |
44 | Polisportiva Comunale Riccione | Cocco Filippo, Ridolfi Jacopo, Villa Laura, Citriniti Iole | 02'07''14 | 813,91 | | | |
50m 25.91 (25.91) 100m 51.38 (25.47) [51.38] 150m 1:30.01 (38.63) 200m 2:07.14 (37.13) [1:15.76] |
45 | Roma Nuoto SSD | Frantellizzi Simone, Priolo Claudio, Perrone Valentina, Petracchi Claudia | 02'07''34 | 812,63 | | | |
50m 27.54 (27.54) 100m 55.08 (27.54) [55.08] 150m 1:32.60 (37.52) 200m 2:07.34 (34.74) [1:12.26] |
46 | Aquatic Team Ravenna ASD | Castellani Alessandro, Ricci Enrico, Koziarska Agnieszka Maria, Cirolli Claudia | 02'07''61 | 810,91 | | | |
50m 25.36 (25.36) 100m 53.71 (28.35) [53.71] 150m 1:30.92 (37.21) 200m 2:07.61 (36.69) [1:13.90] |
47 | Sport Management Atleti Lombardi SSD | Finazzi Alice Colomba Maria, Cortesi Maria Chiara, Cascino Francesco Paolo, Bergomi Davide | 02'08''49 | 805,35 | | | |
50m 31.59 (31.59) 100m 1:05.82 (34.23) [1:05.82] 150m 1:35.69 (29.87) 200m 2:08.49 (32.80) [1:02.67] |
48 | Derthona Nuoto | Como Daria, Cerchi Claudia, Lupo Andrea, Zavattaro Giovanni | 02'09''14 | 801,30 | | | |
50m 38.21 (38.21) 100m 1:13.62 (35.41) [1:13.62] 150m 1:40.85 (27.23) 200m 2:09.14 (28.29) [55.52] |
49 | Il Delfino Nuoto Napoli ASD | Mosca Marcantonio, Petricciuoli Giuseppe, Petricciuoli Maria Anna, Tortora Francesca | 02'10''45 | 793,25 | | | |
50m 29.53 (29.53) 100m 58.58 (29.05) [58.58] 150m 1:36.54 (37.96) 200m 2:10.45 (33.91) [1:11.87] |
50 | Polisportiva Waterpolo Palermo | Randazzo Samira, Prestigiacomo Maria Grazia, Giunchiglia Giuseppe Leonardo, Basile Luca | 02'10''92 | 790,41 | | | |
50m 29.20 (29.20) 100m 1:08.53 (39.33) [1:08.53] 150m 1:40.15 (31.62) 200m 2:10.92 (30.77) [1:02.39] |
51 | Acquaviva 2001 - Padova | Brandi Mario, Bergamo Zaccaria, Najib Francesca, Da Re Alice | 02'11''39 | 787,58 | | | |
50m 32.13 (32.13) 100m 1:01.99 (29.86) [1:01.99] 150m 1:37.61 (35.62) 200m 2:11.39 (33.78) [1:09.40] |
52 | Teramo Nuoto ASD | Di Sanza Dario, Fiorile Martina, Scotucci Elvira, Aquilani Marco | 02'14''65 | 768,51 | | | |
50m 30.25 (30.25) 100m 1:04.55 (34.30) [1:04.55] 150m 1:41.59 (37.04) 200m 2:14.65 (33.06) [1:10.10] |
53 | Roma Nuoto SSD | Valentini Fabio, Laurito Giovanni, Palliccia Silvia, Cristofanelli Silvia | 02'15''83 | 761,83 | | | |
50m 29.09 (29.09) 100m 58.25 (29.16) [58.25] 150m 1:40.22 (41.97) 200m 2:15.83 (35.61) [1:17.58] |
54 | Nuotatori Padovani ASD | Cigna Stefania, Riefoli Anna, Ripa Tommaso, Liberati Andrea | 02'18''66 | 746,29 | | | |
50m 33.60 (33.60) 100m 1:21.58 (47.98) [1:21.58] 150m 1:50.49 (28.91) 200m 2:18.66 (28.17) [57.08] |
55 | Team Osimo Nuoto ASD | Mengoni Alessandro, Cola Daniele, Cantarini Eleonora, Fati Pozzo Di Valle Giulia | 02'20''31 | 737,51 | | | |
50m 28.99 (28.99) 100m 59.13 (30.14) [59.13] 150m 1:48.59 (49.46) 200m 2:20.31 (31.72) [1:21.18] |
56 | Umbria Nuoto | Ceci Michele, Farina Flavio, Rellini Sonia, Bonaccini Paola | 02'22''47 | 726,33 | | | |
50m 30.61 (30.61) 100m 1:05.84 (35.23) [1:05.84] 150m 1:48.62 (42.78) 200m 2:22.47 (33.85) [1:16.63] |
57 | Polisportiva Nadir - Palermo | Musso Vincenzo, Di Pasquale Viviana, Costantino Loredana, Di Michele Alliata Raffaele | 02'24''40 | 716,62 | | | |
50m 33.26 (33.26) 100m 1:08.82 (35.56) [1:08.82] 150m 1:49.24 (40.42) 200m 2:24.40 (35.16) [1:15.58] |
    | ASD ASA Cinisello | Riccardi Ivan Alessandro, Leonardi Chiara, Quatela Erica, Blanda Fabio | Squalificato | |