1 | GER SV Blau-Weiss Bochum 1896 E.v | Kreft Martin, Keusch Renner Ingrid, Houben Heli, Mitlewski Gunter | 03'42''32 | | | | |
50m 51.44 (51.44) 100m 2:07.42 (1:15.98) [2:07.42] 150m 3:00.64 (53.22) 200m 3:42.32 (41.68) [1:34.90] |
2 | GER SSF Bonn | Obergfell Brigitte, Dittrich Bernt, Tohermes Kurt, Hanke Margret | 03'02''09 | | | | |
50m 48.44 (48.44) 100m 1:35.56 (47.12) [1:35.56] 150m 2:18.92 (43.36) 200m 3:02.09 (43.17) [1:26.53] |
3 | GER SC Regensburg | Wallitsch Ursula, Gruber Uwe, Calmus Rosemarie, Kolbe Horst | 03'16''67 | | | | |
50m 44.15 (44.15) 100m 1:43.01 (58.86) [1:43.01] 150m 2:29.27 (46.26) 200m 3:16.67 (47.40) [1:33.66] |
4 | GER Post SV Leipzig | Hennebach Ria, Pfeifer Jurgen, Handel Heike, Meisner Marco | 02'21''44 | | | | |
50m 35.35 (35.35) 100m 1:20.20 (44.85) [1:20.20] 150m 1:54.02 (33.82) 200m 2:21.44 (27.42) [1:01.24] |
5 | GER SG Westthuringen | Hunniger Ilona, Singwald Jurgen, Grabner Jana, Martin Frank | 02'21''59 | | | | |
50m 41.07 (41.07) 100m 1:18.44 (37.37) [1:18.44] 150m 1:53.20 (34.76) 200m 2:21.59 (28.39) [1:03.15] |
6 | GER Berliner TSC | Schinn Manuela, Glomb Sylvia, Krumbeck Heiko Wolfgang, Fritsche Rainer | 02'27''00 | | | | |
50m 40.89 (40.89) 100m 1:24.80 (43.91) [1:24.80] 150m 1:57.08 (32.28) 200m 2:27.00 (29.92) [1:02.20] |
7 | GER SG Neukolln E.V. Berlin | Matthas Andrea, Haack Wolfgang Andreas, Hampe Oliver, Dilling Dagmar | 02'27''12 | | | | |
50m 40.38 (40.38) 100m 1:17.22 (36.84) [1:17.22] 150m 1:49.81 (32.59) 200m 2:27.12 (37.31) [1:09.90] |
8 | GER SG Essen | Grone Birgitt, Menge Michael Hans, Zey Manfred, Lelgemann Angelika | 02'30''01 | | | | |
50m 44.24 (44.24) 100m 1:22.66 (38.42) [1:22.66] 150m 1:56.21 (33.55) 200m 2:30.01 (33.80) [1:07.35] |
9 | GER 1. Schwimmklub Greiz V. 1924 E.v. | Walzel Gunter, Penzel Sabine, Rahnfeld Detlef, Wunsche Kerstin | 02'30''09 | | | | |
50m 39.48 (39.48) 100m 1:23.35 (43.87) [1:23.35] 150m 1:56.08 (32.73) 200m 2:30.09 (34.01) [1:06.74] |
10 | GER TSV 1850 Lindau | Merz Nadja, Pohl Reinhold, Mihut Violetta, Seeger Alfred Otto | 02'30''75 | | | | |
50m 39.22 (39.22) 100m 1:19.78 (40.56) [1:19.78] 150m 1:52.45 (32.67) 200m 2:30.75 (38.30) [1:10.97] |
11 | GER SSG Saar Max Ritter | Wollny Katharina, Zurcher Britta, Hack Dieter, Svetozar Zivkovic | 02'51''30 | | | | |
50m 40.17 (40.17) 100m 1:30.04 (49.87) [1:30.04] 150m 2:07.96 (37.92) 200m 2:51.30 (43.34) [1:21.26] |
12 | GER Post SV Leipzig | Stiemer Heike, Schlegel Dirk, Severyuk Denis, Rosenkranz Petra | 02'12''86 | | | | |
50m 36.50 (36.50) 100m 1:09.72 (33.22) [1:09.72] 150m 1:37.82 (28.10) 200m 2:12.86 (35.04) [1:03.14] |
13 | GER SSG Saar Max Ritter | Weber Frank Anton, Kern Beate, Beinhauer Kristina, Klee Dietmar | 02'18''68 | | | | |
50m 34.76 (34.76) 100m 1:16.10 (41.34) [1:16.10] 150m 1:48.73 (32.63) 200m 2:18.68 (29.95) [1:02.58] |
14 | GER 1. SSV Ingelheim 1966 | Ritz Ulrike, Kuhne Jens, Kassebeer Torsten, Wood Iris | 02'21''59 | | | | |
50m 36.90 (36.90) 100m 1:17.24 (40.34) [1:17.24] 150m 1:48.85 (31.61) 200m 2:21.59 (32.74) [1:04.35] |
15 | GER SC Regensburg | Cutazzo Francesco, Lorincz Imola, Deichsel Stephan, Hackert Stephanie | 02'25''48 | | | | |
50m 36.54 (36.54) 100m 1:15.11 (38.57) [1:15.11] 150m 1:50.82 (35.71) 200m 2:25.48 (34.66) [1:10.37] |
16 | GER SG Schwimmen Munster | Wistuba Sonja, Kissenkotter Herbert, Gronert Gesa, Stelzer Marius | 02'30''21 | | | | |
50m 37.18 (37.18) 100m 1:18.54 (41.36) [1:18.54] 150m 1:54.54 (36.00) 200m 2:30.21 (35.67) [1:11.67] |
17 | GER SCW Eschborn | Przywara Susan, Gruner Frank, Landsbeck Tony, Kiesel Linda | 02'02''50 | | | | |
50m 33.75 (33.75) 100m 1:04.90 (31.15) [1:04.90] 150m 1:32.76 (27.86) 200m 2:02.50 (29.74) [57.60] |
18 | GER SG Schwimmen Munster | Schope Tom, Bruggenhorst Inga, Bergenthal Alexander, Kintrup Tanja | 02'06''11 | | | | |
50m 32.76 (32.76) 100m 1:06.87 (34.11) [1:06.87] 150m 1:35.36 (28.49) 200m 2:06.11 (30.75) [59.24] |
19 | GER Saalfelder SV | Rabold Claudia, Wagner Alicia, Falkenberg Norman, Roder Jan | 02'08''21 | | | | |
50m 35.92 (35.92) 100m 1:11.38 (35.46) [1:11.38] 150m 1:41.43 (30.05) 200m 2:08.21 (26.78) [56.83] |
20 | GER Berliner TSC | Klein Martin, Hahn Enrico, Puschmann Katja, Ziegler Ina | 02'09''53 | | | | |
50m 30.70 (30.70) 100m 1:05.91 (35.21) [1:05.91] 150m 1:39.40 (33.49) 200m 2:09.53 (30.13) [1:03.62] |
21 | GER USV TU Dresden E.v. | Goldberg Phil, Haase Susann, Goldberg Robin, Keiser Imke | 02'15''37 | | | | |
50m 31.35 (31.35) 100m 1:13.54 (42.19) [1:13.54] 150m 1:41.46 (27.92) 200m 2:15.37 (33.91) [1:01.83] |
22 | GER Schwimm Club Wiesbaden 1911 E.V | Lehmann Nadine, Peterwitz Andre, Grundmann Dany, Zink Hans Joachim | 02'15''81 | | | | |
50m 35.58 (35.58) 100m 1:07.51 (31.93) [1:07.51] 150m 1:41.79 (34.28) 200m 2:15.81 (34.02) [1:08.30] |
23 | GER SV Berolina | Koch Steven, Hofner Koch Katalin, Linz Anke, Westphal Christian | 02'20''27 | | | | |
50m 31.43 (31.43) 100m 1:10.52 (39.09) [1:10.52] 150m 1:48.38 (37.86) 200m 2:20.27 (31.89) [1:09.75] |
24 | GER TuS Sundern | Plebs Victoria Luise, Plass Heinrich, Hoff Gerke Carolina, Crochemore Laurent | 02'20''31 | | | | |
50m 35.43 (35.43) 100m 1:17.10 (41.67) [1:17.10] 150m 1:51.76 (34.66) 200m 2:20.31 (28.55) [1:03.21] |
25 | GER Wasserfreunde Leonberg | Dietrich Clarissa, Schork Matthias, Gibis Tobias, Kolb Nadine | 02'21''11 | | | | |
50m 40.42 (40.42) 100m 1:13.39 (32.97) [1:13.39] 150m 1:43.40 (30.01) 200m 2:21.11 (37.71) [1:07.72] |
26 | GER Mendener SV | Rinscheidt Julia, Scholz Christian, Kipper Sandra, Dallo Luigi | 02'29''53 | | | | |
50m 36.88 (36.88) 100m 1:19.43 (42.55) [1:19.43] 150m 1:56.23 (36.80) 200m 2:29.53 (33.30) [1:10.10] |
27 | GER SCW Eschborn | Helmich Sarah Johanna, Schumann Susanna, Renner Lars, Tharandt Ole | 01'59''25 | | | | |
50m 31.57 (31.57) 100m 1:07.08 (35.51) [1:07.08] 150m 1:34.45 (27.37) 200m 1:59.25 (24.80) [52.17] |
28 | GER USV TU Dresden E.v. | Hoffler Jenny, Sachs Tilman, Tschernitschek Jan, Pfeifer Katja | 02'00''81 | | | | |
50m 33.35 (33.35) 100m 1:04.15 (30.80) [1:04.15] 150m 1:30.68 (26.53) 200m 2:00.81 (30.13) [56.66] |
29 | GER SSG Reutlingen Tubingen | Maier Wolfgang, Sterr Annalina, Schwille Karolin Margot, Loffler Stefan | 02'04''53 | | | | |
50m 30.50 (30.50) 100m 1:07.16 (36.66) [1:07.16] 150m 1:37.04 (29.88) 200m 2:04.53 (27.49) [57.37] |
30 | GER Giesener SV | Lang Maike, Bischof Jan Phillip, Heinz Tanja, Luh Tobias | 02'05''96 | | | | |
50m 33.03 (33.03) 100m 1:06.76 (33.73) [1:06.76] 150m 1:39.33 (32.57) 200m 2:05.96 (26.63) [59.20] |
31 | GER SC Hellas Salzgitter | Schmitz Henriette, Maue Thorsten, Schulze Sebastian, Tynior Ferike Leonie | 02'09''26 | | | | |
50m 35.74 (35.74) 100m 1:10.68 (34.94) [1:10.68] 150m 1:39.77 (29.09) 200m 2:09.26 (29.49) [58.58] |
32 | GER Berliner TSC | Ribbe Miryam, Schmees Dominik, Granitz Hanka, Stuwe Frank | 02'09''86 | | | | |
50m 36.96 (36.96) 100m 1:10.73 (33.77) [1:10.73] 150m 1:43.27 (32.54) 200m 2:09.86 (26.59) [59.13] |
33 | GER SG Schwarzwald-Baar-Heuberg | Hahn Raffaela, Mauch Clemens, Kopp Romina, Rapp Oliver | 02'10''71 | | | | |
50m 35.93 (35.93) 100m 1:09.92 (33.99) [1:09.92] 150m 1:41.43 (31.51) 200m 2:10.71 (29.28) [1:00.79] |
34 | GER SV Furstenfeldbrucker Wasserratten | Obermair Lea, Schandel Yannick, Sponer Stefan, Bertram Laura Valentina | 02'11''05 | | | | |
50m 34.90 (34.90) 100m 1:07.65 (32.75) [1:07.65] 150m 1:40.44 (32.79) 200m 2:11.05 (30.61) [1:03.40] |
35 | GER SSV Freiberg | Lesniak Sophie, Wegener Ulf, Nobst Reymond, Schumann Sarah | 02'15''27 | | | | |
50m 36.37 (36.37) 100m 1:12.28 (35.91) [1:12.28] 150m 1:44.95 (32.67) 200m 2:15.27 (30.32) [1:02.99] |
36 | GER Warendorfer SU | Radhoff Niklas, Bartz Martina, Holstermann Nils, Cordes Frauke | 02'18''46 | | | | |
50m 30.70 (30.70) 100m 1:21.39 (50.69) [1:21.39] 150m 1:49.01 (27.62) 200m 2:18.46 (29.45) [57.07] |
37 | GER Post SV Leipzig | Marsch Lea, Melzer Georg, Barby Julia, Scholtz Jan | 01'57''76 | | | | |
50m 31.65 (31.65) 100m 1:03.00 (31.35) [1:03.00] 150m 1:33.14 (30.14) 200m 1:57.76 (24.62) [54.76] |
38 | GER SC Regensburg | Weinfurtner Nele, Deichsel Maximilian, Kreiml Selina, Kandler David | 02'04''36 | | | | |
50m 32.54 (32.54) 100m 1:06.14 (33.60) [1:06.14] 150m 1:36.71 (30.57) 200m 2:04.36 (27.65) [58.22] |
39 | GER SC Magdeburg | Winkel Lilly, Kudela Holger, Hartwig Victoria, Sazonov Vladyslav | 02'04''45 | | | | |
50m 31.74 (31.74) 100m 1:07.09 (35.35) [1:07.09] 150m 1:37.68 (30.59) 200m 2:04.45 (26.77) [57.36] |
40 | GER Dresdner SC 1898 | Pannasch Janina, Thieme Marc, Glatter Fiona, Moisel Martin | 02'05''75 | | | | |
50m 34.53 (34.53) 100m 1:07.96 (33.43) [1:07.96] 150m 1:40.03 (32.07) 200m 2:05.75 (25.72) [57.79] |
41 | GER Polizei SV Eichstatt | Sattler Magdalena, Sattler Florian, Kopfmuller Matthias, Jenke Selina | 02'07''10 | | | | |
50m 34.98 (34.98) 100m 1:09.67 (34.69) [1:09.67] 150m 1:37.42 (27.75) 200m 2:07.10 (29.68) [57.43] |
42 | GER USV TU Dresden E.v. | Gunther Lennard, Swoboda Robin, Keusch Livia, Schletze Jana Christina | 02'07''47 | | | | |
50m 28.58 (28.58) 100m 1:01.84 (33.26) [1:01.84] 150m 1:35.70 (33.86) 200m 2:07.47 (31.77) [1:05.63] |
43 | GER Sport Union Annen | Freise Lukas, Freise Jonas, Bruha Melanie, Hauber Annabelle | 02'07''61 | | | | |
50m 30.34 (30.34) 100m 1:03.50 (33.16) [1:03.50] 150m 1:36.17 (32.67) 200m 2:07.61 (31.44) [1:04.11] |
44 | GER 1. Potsdamer SV 1990 | Bergmann Finn, Bocklein Jonas, Schubert Antonia Marie, Renter Anke | 02'09''54 | | | | |
50m 31.75 (31.75) 100m 1:01.66 (29.91) [1:01.66] 150m 1:34.00 (32.34) 200m 2:09.54 (35.54) [1:07.88] |
45 | GER SG Berliner Wasserratten 1889 | Bude Luise, Dame Kai, Poley Lisann, Kurtz Dominique | 02'09''83 | | | | |
50m 37.84 (37.84) 100m 1:11.74 (33.90) [1:11.74] 150m 1:43.99 (32.25) 200m 2:09.83 (25.84) [58.09] |
46 | GER Gudensberger SG | Gerke Carsten, Kathrin Heumann Ann, Gantner Morten, Weihrauch Franziska | 02'10''36 | | | | |
50m 35.42 (35.42) 100m 1:13.69 (38.27) [1:13.69] 150m 1:41.08 (27.39) 200m 2:10.36 (29.28) [56.67] |
47 | GER BSV Medizin Marzahn 1990 | Hieronimus Marcel, Gonzalez Gomes Tatiana Soraya, Gomes Alessandro Gonzales, Salan Cathleen | 02'11''31 | | | | |
50m 31.43 (31.43) 100m 1:10.74 (39.31) [1:10.74] 150m 1:39.47 (28.73) 200m 2:11.31 (31.84) [1:00.57] |
48 | GER SV Cannstatt 1898 | Merz Maurice, Kienzle Hanna, Junger Martina, Merz Sebastian | 02'11''72 | | | | |
50m 33.77 (33.77) 100m 1:11.84 (38.07) [1:11.84] 150m 1:45.70 (33.86) 200m 2:11.72 (26.02) [59.88] |
49 | GER Mendener SV | Barth Gina, Romberg Maike, Schwermann Lukas, Barth Andreas | 02'12''27 | | | | |
50m 35.89 (35.89) 100m 1:11.46 (35.57) [1:11.46] 150m 1:41.62 (30.16) 200m 2:12.27 (30.65) [1:00.81] |
50 | GER SSG Saar Max Ritter | Schmeer Sophia, Theisohn Isabell, Frey Jurek, Fuchs Florian | 02'16''94 | | | | |
50m 36.66 (36.66) 100m 1:20.61 (43.95) [1:20.61] 150m 1:47.59 (26.98) 200m 2:16.94 (29.35) [56.33] |
51 | GER 1.FCN Schwimmen | Opelt Lisa Sophie, Miller Daniel, Bosenecker Valentin, Grasser Julia Maria | 02'18''27 | | | | |
50m 39.43 (39.43) 100m 1:17.21 (37.78) [1:17.21] 150m 1:47.08 (29.87) 200m 2:18.27 (31.19) [1:01.06] |
52 | GER Post SV Leipzig | Klimova Mariia, Klein Julius, Schroer Sebastian, Klimova Oleksandra | 01'58''80 | | | | |
50m 32.98 (32.98) 100m 1:02.09 (29.11) [1:02.09] 150m 1:30.23 (28.14) 200m 1:58.80 (28.57) [56.71] |
53 | GER Dresdner SC 1898 | Ritter Amelie, Wanitzek Elisa, Poley Martin, Haase Moritz | 02'00''24 | | | | |
50m 33.01 (33.01) 100m 1:08.24 (35.23) [1:08.24] 150m 1:35.88 (27.64) 200m 2:00.24 (24.36) [52.00] |
54 | GER SSG Coburg | Flehmig Nora, Colli Jonas, Mesch Lars, Ryan Victoria | 02'01''45 | | | | |
50m 30.61 (30.61) 100m 1:01.45 (30.84) [1:01.45] 150m 1:29.45 (28.00) 200m 2:01.45 (32.00) [1:00.00] |
55 | GER SG Dortmund | Kleff Henry, Melenk Svenja, Becker Hannah, Austermann Philipp | 02'03''81 | | | | |
50m 30.10 (30.10) 100m 1:08.19 (38.09) [1:08.19] 150m 1:39.04 (30.85) 200m 2:03.81 (24.77) [55.62] |
56 | GER SSG 81 Erlangen | Klingert Alexander, Schmiedel Valentin, Grasbon Janina, John Lene | 02'04''15 | | | | |
50m 29.85 (29.85) 100m 1:00.81 (30.96) [1:00.81] 150m 1:33.83 (33.02) 200m 2:04.15 (30.32) [1:03.34] |
57 | GER SC Wasserfreunde Munchen | Pathi Huba, Plail Johanna, Bender Alexander, Maiberger Anna Lena | 02'04''22 | | | | |
50m 29.54 (29.54) 100m 1:05.94 (36.40) [1:05.94] 150m 1:36.15 (30.21) 200m 2:04.22 (28.07) [58.28] |
58 | GER SSV Freiberg | Grosel Alexander, Schmieder Mileen, Weigelt Peter, Trommer Viktoria | 02'05''04 | | | | |
50m 31.68 (31.68) 100m 1:08.45 (36.77) [1:08.45] 150m 1:35.14 (26.69) 200m 2:05.04 (29.90) [56.59] |
59 | GER SV Gera | Moser Marina, Siering Nina, Behr Alexander, Joike Erwin | 02'05''57 | | | | |
50m 36.71 (36.71) 100m 1:13.25 (36.54) [1:13.25] 150m 1:38.50 (25.25) 200m 2:05.57 (27.07) [52.32] |
60 | GER SG Bamberg | Thamm Jule, Scheuermann Julia Sophia, Schorr Bastian, Albus Matwej Alexander | 02'06''50 | | | | |
50m 35.79 (35.79) 100m 1:15.85 (40.06) [1:15.85] 150m 1:42.48 (26.63) 200m 2:06.50 (24.02) [50.65] |
61 | GER SSG 81 Erlangen | Knorr Sophie, Martin Eric, Fischer Tim, Munch Saskia | 02'10''61 | | | | |
50m 37.92 (37.92) 100m 1:10.66 (32.74) [1:10.66] 150m 1:38.85 (28.19) 200m 2:10.61 (31.76) [59.95] |
62 | GER SG Nordoberpfalz | Bogner Viktoria, Bachmeier Kathrin, Walter Patrick, Gradl Andreas | 02'10''75 | | | | |
50m 35.98 (35.98) 100m 1:14.53 (38.55) [1:14.53] 150m 1:43.15 (28.62) 200m 2:10.75 (27.60) [56.22] |
63 | GER SSV Freiberg | Jaenicke Rosler Judith, Bohla Louisa, Sukhanov Ilja, Beyer Rocco | 02'10''79 | | | | |
50m 36.24 (36.24) 100m 1:16.34 (40.10) [1:16.34] 150m 1:43.79 (27.45) 200m 2:10.79 (27.00) [54.45] |
64 | GER SC Delphin Aalen | Mohr Katja, Schroll Alicia, Thaler Lukas, Baader Linus | 02'10''84 | | | | |
50m 34.50 (34.50) 100m 1:15.21 (40.71) [1:15.21] 150m 1:44.02 (28.81) 200m 2:10.84 (26.82) [55.63] |
65 | GER VfL Benrath 06 | Weilert Anika, Jakobi Linus, Jakobi Justus, Mai Katharina | 02'15''76 | | | | |
50m 38.24 (38.24) 100m 1:10.73 (32.49) [1:10.73] 150m 1:42.22 (31.49) 200m 2:15.76 (33.54) [1:05.03] |
    | GER TSV Vaterstetten | Lux Melissa, Liguori Dominik, Maurer Florian, Uhl Melina | Squalificato | |