1 | GER USV TU Dresden E.v. | Hesbacher Frank, Mehrholz Jan, Freygang Roland, Schnabel Werner | 06'08''82 | | | | |
50m 47.76 (47.76) 100m 1:38.77 (51.01) [1:38.77] 150m 2:20.17 (41.40) 200m 3:08.32 (48.15) [1:29.55] 250m 3:46.38 (38.06) 300m 4:31.42 (45.04) [1:23.10] 350m 5:18.58 (47.16) 400m 6:08.82 (50.24) [1:37.40] |
2 | GER SC Regensburg | Menzel Wolfgang, Gruber Uwe, Deichsel Stephan, Kolbe Horst | 07'29''73 | | | | |
50m 45.53 (45.53) 100m 1:31.57 (46.04) [1:31.57] 150m 2:39.25 (1:07.68) 200m 4:00.62 (1:21.37) [2:29.05] 250m 4:41.24 (40.62) 300m 5:35.01 (53.77) [1:34.39] 350m 6:23.94 (48.93) 400m 7:29.73 (1:05.79) [1:54.72] |
3 | GER SG Westthuringen | Martin Frank, Singwald Jurgen, Hollerbuhl Thomas, Schmidt Andreas | 05'49''09 | | | | |
50m 40.38 (40.38) 100m 1:23.17 (42.79) [1:23.17] 150m 2:04.38 (41.21) 200m 2:51.33 (46.95) [1:28.16] 250m 3:32.02 (40.69) 300m 4:27.26 (55.24) [1:35.93] 350m 5:05.98 (38.72) 400m 5:49.09 (43.11) [1:21.83] |
4 | GER SGS Hannover | Steincke Joachim, Konig Joachim, Diener Tobias, Dorau Kai | 04'52''09 | | | | |
50m 35.77 (35.77) 100m 1:13.71 (37.94) [1:13.71] 150m 1:50.59 (36.88) 200m 2:33.44 (42.85) [1:19.73] 250m 3:06.67 (33.23) 300m 3:48.94 (42.27) [1:15.50] 350m 4:18.92 (29.98) 400m 4:52.09 (33.17) [1:03.15] |
5 | GER SSG Saar Max Ritter | Weber Frank Anton, Schuh Volker, Frey Jurek, Hack Dieter | 04'44''59 | | | | |
50m 37.09 (37.09) 100m 1:15.77 (38.68) [1:15.77] 150m 1:51.86 (36.09) 200m 2:33.84 (41.98) [1:18.07] 250m 3:01.31 (27.47) 300m 3:32.88 (31.57) [59.04] 350m 4:05.16 (32.28) 400m 4:44.59 (39.43) [1:11.71] |
6 | GER SV Furstenfeldbrucker Wasserratten | Schandel Yannick, Kramer Christoph, Karau Sven, Sponer Stefan | 04'51''20 | | | | |
50m 36.64 (36.64) 100m 1:15.57 (38.93) [1:15.57] 150m 1:53.61 (38.04) 200m 2:37.74 (44.13) [1:22.17] 250m 3:07.83 (30.09) 300m 3:46.84 (39.01) [1:09.10] 350m 4:16.21 (29.37) 400m 4:51.20 (34.99) [1:04.36] |
7 | GER 1. SSV Ingelheim 1966 | Siegrist Paul Johannes, Kuhne Jens, Von Krosigk David, Kassebeer Torsten | 05'13''64 | | | | |
50m 37.76 (37.76) 100m 1:18.53 (40.77) [1:18.53] 150m 2:03.18 (44.65) 200m 2:51.93 (48.75) [1:33.40] 250m 3:24.72 (32.79) 300m 4:05.13 (40.41) [1:13.20] 350m 4:37.25 (32.12) 400m 5:13.64 (36.39) [1:08.51] |
8 | GER USV TU Dresden E.v. | Gunther Lennard, Sachs Tilman, Goldberg Robin, Pfeifer Christian | 04'17''16 | | | | |
50m 29.74 (29.74) 100m 1:02.62 (32.88) [1:02.62] 150m 1:34.52 (31.90) 200m 2:12.87 (38.35) [1:10.25] 250m 2:41.33 (28.46) 300m 3:17.16 (35.83) [1:04.29] 350m 3:45.85 (28.69) 400m 4:17.16 (31.31) [1:00.00] |
9 | GER Gelnhausen 1924 EV | Auhl Steffen, Alt Milan, Poth Niklas, Huter Tobias | 04'23''24 | | | | |
50m 35.69 (35.69) 100m 1:12.54 (36.85) [1:12.54] 150m 1:44.17 (31.63) 200m 2:21.30 (37.13) [1:08.76] 250m 2:49.42 (28.12) 300m 3:24.44 (35.02) [1:03.14] 350m 3:51.80 (27.36) 400m 4:23.24 (31.44) [58.80] |
10 | GER TSV Einheit Sud Chemnitz | Metzner Andrew, Steinert Max, Metzner Joshua, Siegmund Florian | 04'24''14 | | | | |
50m 33.13 (33.13) 100m 1:08.98 (35.85) [1:08.98] 150m 1:41.91 (32.93) 200m 2:22.51 (40.60) [1:13.53] 250m 2:50.81 (28.30) 300m 3:25.25 (34.44) [1:02.74] 350m 3:52.57 (27.32) 400m 4:24.14 (31.57) [58.89] |
11 | GER Post SV Leipzig | Kuhn Martin, Schlegel Dirk, Elbers Frank, Severyuk Denis | 04'26''65 | | | | |
50m 33.68 (33.68) 100m 1:10.72 (37.04) [1:10.72] 150m 1:44.30 (33.58) 200m 2:23.18 (38.88) [1:12.46] 250m 2:52.49 (29.31) 300m 3:25.78 (33.29) [1:02.60] 350m 3:53.95 (28.17) 400m 4:26.65 (32.70) [1:00.87] |
12 | GER SG Berliner Wasserratten 1889 | Kurtz Dominique, Dame Kai, Neymeyer Ramin Leon, Konschak Benjamin | 04'32''91 | | | | |
50m 34.49 (34.49) 100m 1:13.20 (38.71) [1:13.20] 150m 1:47.31 (34.11) 200m 2:29.26 (41.95) [1:16.06] 250m 2:57.44 (28.18) 300m 3:33.03 (35.59) [1:03.77] 350m 4:01.16 (28.13) 400m 4:32.91 (31.75) [59.88] |
13 | GER SG Bamberg | Hennerici Lukas, Gotz Thomas, Schneider Rudiger, Schorr Bastian | 04'34''37 | | | | |
50m 33.66 (33.66) 100m 1:09.94 (36.28) [1:09.94] 150m 1:45.52 (35.58) 200m 2:31.25 (45.73) [1:21.31] 250m 3:02.04 (30.79) 300m 3:39.03 (36.99) [1:07.78] 350m 4:05.44 (26.41) 400m 4:34.37 (28.93) [55.34] |
14 | GER BSV Medizin Marzahn 1990 | Heimbach Daniel, Salan Marian, Gomes Alessandro Gonzales, Hieronimus Marcel | 04'48''55 | | | | |
50m 35.86 (35.86) 100m 1:13.98 (38.12) [1:13.98] 150m 1:55.42 (41.44) 200m 2:43.69 (48.27) [1:29.71] 250m 3:13.25 (29.56) 300m 3:51.18 (37.93) [1:07.49] 350m 4:17.74 (26.56) 400m 4:48.55 (30.81) [57.37] |
15 | GER SSV Freiberg | Nobst Reymond, Kus Tobias, Wegener Ulf, Gootjes Richard | 05'20''13 | | | | |
50m 45.60 (45.60) 100m 1:32.03 (46.43) [1:32.03] 150m 2:10.65 (38.62) 200m 2:59.12 (48.47) [1:27.09] 250m 3:33.09 (33.97) 300m 4:13.49 (40.40) [1:14.37] 350m 4:45.04 (31.55) 400m 5:20.13 (35.09) [1:06.64] |
16 | GER TSV Vaterstetten | Garcia Alcaraz Raul, Arzberger Christian, Liguori Dominik, Maurer Florian | 04'10''59 | | | | |
50m 30.62 (30.62) 100m 1:05.35 (34.73) [1:05.35] 150m 1:35.51 (30.16) 200m 2:12.18 (36.67) [1:06.83] 250m 2:39.96 (27.78) 300m 3:11.79 (31.83) [59.61] 350m 3:39.70 (27.91) 400m 4:10.59 (30.89) [58.80] |
17 | GER Post SV Leipzig | Scholtz Jan, Melzer Georg, Schroer Sebastian, Hohlweg Martin | 04'17''88 | | | | |
50m 29.34 (29.34) 100m 1:00.14 (30.80) [1:00.14] 150m 1:32.10 (31.96) 200m 2:10.23 (38.13) [1:10.09] 250m 2:38.71 (28.48) 300m 3:15.99 (37.28) [1:05.76] 350m 3:44.26 (28.27) 400m 4:17.88 (33.62) [1:01.89] |
18 | GER SG Neukolln E.V. Berlin | Peschke Thorben, Kuhn Wassili, Woyzella Arne, Kolling Jan | 04'20''88 | | | | |
50m 30.82 (30.82) 100m 1:02.86 (32.04) [1:02.86] 150m 1:35.74 (32.88) 200m 2:12.68 (36.94) [1:09.82] 250m 2:44.46 (31.78) 300m 3:20.18 (35.72) [1:07.50] 350m 3:48.92 (28.74) 400m 4:20.88 (31.96) [1:00.70] |
19 | GER TV Jahn Wolfsburg | Schlaht Maxim, Schmidt Lars, Trag Thomas, Angerstein Toni | 04'25''08 | | | | |
50m 31.61 (31.61) 100m 1:07.88 (36.27) [1:07.88] 150m 1:43.41 (35.53) 200m 2:25.37 (41.96) [1:17.49] 250m 2:53.80 (28.43) 300m 3:27.54 (33.74) [1:02.17] 350m 3:54.71 (27.17) 400m 4:25.08 (30.37) [57.54] |
    | GER SC Regensburg | Stogbauer Erik, Hegner Philipp, Deichsel Maximilian, Kandler David | Squalificato | |
21 | GER 1. Potsdamer SV 1990 | Wolf Felix, Bocklein Jonas, Bergmann Finn, Dieckow Jonas Sebastian | 04'15''20 | | | | |
50m 29.82 (29.82) 100m 1:03.04 (33.22) [1:03.04] 150m 1:33.28 (30.24) 200m 2:11.42 (38.14) [1:08.38] 250m 2:39.15 (27.73) 300m 3:15.83 (36.68) [1:04.41] 350m 3:44.20 (28.37) 400m 4:15.20 (31.00) [59.37] |
22 | GER SSG 81 Erlangen | Klingert Alexander, Schmiedel Valentin, Fischer Tim, Balbach Maximilian | 04'24''02 | | | | |
50m 31.09 (31.09) 100m 1:05.12 (34.03) [1:05.12] 150m 1:37.40 (32.28) 200m 2:15.65 (38.25) [1:10.53] 250m 2:46.13 (30.48) 300m 3:22.24 (36.11) [1:06.59] 350m 3:50.73 (28.49) 400m 4:24.02 (33.29) [1:01.78] |
23 | GER Schwimm Club Wiesbaden 1911 E.V | Pezelj Antonio, Peterwitz Andre, Scholz Philipp, Jeck Oleg | 04'25''66 | | | | |
50m 33.03 (33.03) 100m 1:09.08 (36.05) [1:09.08] 150m 1:42.04 (32.96) 200m 2:19.86 (37.82) [1:10.78] 250m 2:50.38 (30.52) 300m 3:26.67 (36.29) [1:06.81] 350m 3:54.69 (28.02) 400m 4:25.66 (30.97) [58.99] |
24 | GER SSV Freiberg | Grosel Alexander, Sukhanov Ilja, Weigelt Peter, Beyer Rocco | 04'29''48 | | | | |
50m 34.73 (34.73) 100m 1:13.03 (38.30) [1:13.03] 150m 1:47.18 (34.15) 200m 2:28.02 (40.84) [1:14.99] 250m 2:55.19 (27.17) 300m 3:29.68 (34.49) [1:01.66] 350m 3:58.21 (28.53) 400m 4:29.48 (31.27) [59.80] |
25 | GER SV GR. W. Holzkirchen | Niederau Kai Bjarne, Miciecki Korbinian, Huber Ludwig, Mc Mullen Louis | 04'38''42 | | | | |
50m 33.74 (33.74) 100m 1:10.46 (36.72) [1:10.46] 150m 1:48.66 (38.20) 200m 2:34.99 (46.33) [1:24.53] 250m 3:03.86 (28.87) 300m 3:37.70 (33.84) [1:02.71] 350m 4:06.95 (29.25) 400m 4:38.42 (31.47) [1:00.72] |