1 | GER SG Neukolln E.V. Berlin | Dilling Dagmar, Haack Wolfgang Andreas, Busert Christiane, Kamlage Stefan | 02'27''14 | | | | |
50m 44.02 (44.02) 100m 1:21.25 (37.23) [1:21.25] 150m 1:57.97 (36.72) 200m 2:27.14 (29.17) [1:05.89] |
2 | GER SG Neumunster | Tietz Elisabeth, Hippe Labuche Nadege, Benneweg Ingo, Krug Ullrich | 02'28''14 | | | | |
50m 44.07 (44.07) 100m 1:27.18 (43.11) [1:27.18] 150m 2:00.03 (32.85) 200m 2:28.14 (28.11) [1:00.96] |
3 | GER BSC Robben Berlin | Stubbe Barbara, Meisner Stephan, Dobschin Regina, Globisch Achim | 02'34''21 | | | | |
50m 43.04 (43.04) 100m 1:25.46 (42.42) [1:25.46] 150m 2:04.36 (38.90) 200m 2:34.21 (29.85) [1:08.75] |
4 | GER TV Jahn Wolfsburg | Turowski Axel, Koch Matthias, Friedrichs Viola, Koch Caren | 02'39''69 | | | | |
50m 48.93 (48.93) 100m 1:26.64 (37.71) [1:26.64] 150m 2:04.16 (37.52) 200m 2:39.69 (35.53) [1:13.05] |
5 | GER Bremischer SV | Diedrichs Ina, Behrmann Andrea, Von Ahsen Detlev, Tobisch Gunter | 02'57''72 | | | | |
50m 47.57 (47.57) 100m 1:36.39 (48.82) [1:36.39] 150m 2:14.47 (38.08) 200m 2:57.72 (43.25) [1:21.33] |
6 | GER SV Grun Weis Wittenberg | Gall Dr. Reinhard, Bromel Steffen, Walter Grit, Wieder Erika | 03'06''46 | | | | |
50m 46.17 (46.17) 100m 1:34.83 (48.66) [1:34.83] 150m 2:19.07 (44.24) 200m 3:06.46 (47.39) [1:31.63] |
7 | GER Wilhelmshavener SSV | Ennen Cornelia, Backer Hans Joachim, Rossmeisl Uwe, Rossmeisl Sabine | 02'19''01 | | | | |
50m 38.79 (38.79) 100m 1:09.34 (30.55) [1:09.34] 150m 1:44.02 (34.68) 200m 2:19.01 (34.99) [1:09.67] |
8 | GER WSG Wunstorf | Matthies Maren, Adam Dr. Stephan, Rust Peter, Krietsch Corinna | 02'21''98 | | | | |
50m 36.73 (36.73) 100m 1:17.90 (41.17) [1:17.90] 150m 1:50.09 (32.19) 200m 2:21.98 (31.89) [1:04.08] |
9 | GER Tus Neuenhaus 1907 | Forke Stephan, Hansmann Berni Gerhard, Koonstra Harmelink Judith, Brink Gunda | 02'31''35 | | | | |
50m 39.69 (39.69) 100m 1:18.02 (38.33) [1:18.02] 150m 1:51.09 (33.07) 200m 2:31.35 (40.26) [1:13.33] |
10 | GER Von 1898 Hannover | Lange Frank, Peters Judith, Henkel Stefan, Lange Sylvia | 02'38''04 | | | | |
50m 41.92 (41.92) 100m 1:26.31 (44.39) [1:26.31] 150m 2:00.55 (34.24) 200m 2:38.04 (37.49) [1:11.73] |
11 | GER TuRa Meldorf | Braun Michael, Ley Bjorn, Muller Mareike, Tharra Susan | 02'39''42 | | | | |
50m 47.46 (47.46) 100m 1:25.79 (38.33) [1:25.79] 150m 2:03.80 (38.01) 200m 2:39.42 (35.62) [1:13.63] |
12 | GER Vfl Rastede Von 1859 | Dierks Frauke Maren, Brunken Hans Jurgen, Kusch Evelyn, Lubben Stefan | 02'39''91 | | | | |
50m 43.06 (43.06) 100m 1:28.56 (45.50) [1:28.56] 150m 2:06.37 (37.81) 200m 2:39.91 (33.54) [1:11.35] |
13 | GER PSV Delphin 1889 Berlin | Schmidt Katharina, Schwabe Annett, Pantelmann Stefan, Franzke Jorg | 02'40''48 | | | | |
50m 38.37 (38.37) 100m 1:26.13 (47.76) [1:26.13] 150m 2:01.91 (35.78) 200m 2:40.48 (38.57) [1:14.35] |
14 | GER TSV von 1888 Hohenhameln | Fregin Christa, Krause Thomas, Boes Christopher, Wagner Britta | 02'45''35 | | | | |
50m 51.66 (51.66) 100m 1:33.51 (41.85) [1:33.51] 150m 2:09.65 (36.14) 200m 2:45.35 (35.70) [1:11.84] |
15 | GER TSV Reinbek | Czienskowski Carina, Boknecht Heiko, Gartner Christian, Tapken Christina | 02'07''90 | | | | |
50m 34.70 (34.70) 100m 1:09.98 (35.28) [1:09.98] 150m 1:38.07 (28.09) 200m 2:07.90 (29.83) [57.92] |
16 | GER SV Halle (Saale) | Dockhorn Thomas, Aguilar Rocha Daniela, Grau Nadine, Dockhorn Klaus Werner | 02'08''21 | | | | |
50m 31.42 (31.42) 100m 1:09.30 (37.88) [1:09.30] 150m 1:38.54 (29.24) 200m 2:08.21 (29.67) [58.91] |
17 | GER SGS Hamburg | Chklar Alexander, Rauchfuss Frank, Hansen Bettina, Wassmann Larysa | 02'11''33 | | | | |
50m 34.30 (34.30) 100m 1:10.11 (35.81) [1:10.11] 150m 1:40.44 (30.33) 200m 2:11.33 (30.89) [1:01.22] |
18 | GER SV Poseidon Hamburg | Schwerzmann Fabienne, Schwandt Dietrich, Heller Bente, Stuhr Lennart | 02'12''04 | | | | |
50m 32.68 (32.68) 100m 1:16.41 (43.73) [1:16.41] 150m 1:46.88 (30.47) 200m 2:12.04 (25.16) [55.63] |
19 | GER Halberstadter Sv | Sladczyk Marit, Haase Bernd, Henrich Neele, Kalide Pascal | 02'19''96 | | | | |
50m 43.11 (43.11) 100m 1:20.25 (37.14) [1:20.25] 150m 1:53.76 (33.51) 200m 2:19.96 (26.20) [59.71] |
20 | GER ESV Frankfurt/o. 1948 | Stein Annette, Windmuller Isa, Leppert Bernd, Klame Marco | 02'21''00 | | | | |
50m 41.76 (41.76) 100m 1:17.80 (36.04) [1:17.80] 150m 1:51.56 (33.76) 200m 2:21.00 (29.44) [1:03.20] |
21 | GER SV Grun Weis Wittenberg | Kehlitz Tina, Halbenz Hans Jurgen, Bornemann Lars, Halbenz Ute | 02'35''11 | | | | |
50m 36.86 (36.86) 100m 1:19.90 (43.04) [1:19.90] 150m 1:55.47 (35.57) 200m 2:35.11 (39.64) [1:15.21] |
22 | GER SG Bille Hamburg | Deharde Soren, Ludwig Peter, Ludwig Janne, Ludwig Astrid | 02'38''19 | | | | |
50m 41.78 (41.78) 100m 1:23.20 (41.42) [1:23.20] 150m 1:58.89 (35.69) 200m 2:38.19 (39.30) [1:14.99] |
23 | GER SC Hellas Salzgitter | Schmitz Henriette, Maue Thorsten, Schulze Sebastian, Tynior Ferike Leonie | 02'08''56 | | | | |
50m 35.29 (35.29) 100m 1:10.04 (34.75) [1:10.04] 150m 1:39.67 (29.63) 200m 2:08.56 (28.89) [58.52] |
24 | GER SC Magdeburg | Winkel Lilly, Matzke Kevin, Woitag Martin, Woitag Andrea | 02'11''67 | | | | |
50m 32.52 (32.52) 100m 1:09.57 (37.05) [1:09.57] 150m 1:40.31 (30.74) 200m 2:11.67 (31.36) [1:02.10] |
25 | GER SG Berliner Wasserratten 1889 | Nafe Heike, Bitzan Johanna, Bitzan Robert, Konschak Benjamin | 02'13''27 | | | | |
50m 35.14 (35.14) 100m 1:18.29 (43.15) [1:18.29] 150m 1:45.88 (27.59) 200m 2:13.27 (27.39) [54.98] |
26 | GER SC Poseidon Berlin | Bach Pascal, Rasch Fabian, Dobschin Anne Kristin, Hildner Franziska | 02'15''65 | | | | |
50m 32.21 (32.21) 100m 1:06.59 (34.38) [1:06.59] 150m 1:40.72 (34.13) 200m 2:15.65 (34.93) [1:09.06] |
    | GER Eintracht Hildesheim 1861 | Girbig Lars, Gelleschus Hejpeter Axel, Roders Leah, Schreiber Gesa | 02'15''65 | | | | |
50m 32.47 (32.47) 100m 1:10.79 (38.32) [1:10.79] 150m 1:44.19 (33.40) 200m 2:15.65 (31.46) [1:04.86] |
28 | GER HNT Hamburg | Hansen Karina, Bethke Lukas, Hauck Elvira, Brugge Erik | 02'19''08 | | | | |
50m 34.90 (34.90) 100m 1:11.21 (36.31) [1:11.21] 150m 1:53.92 (42.71) 200m 2:19.08 (25.16) [1:07.87] |
29 | GER ATS Cuxhaven | Teuber Nicole, Thurau Julia, Ehlers Martin, Hebbeln Bjorn | 02'21''16 | | | | |
50m 38.30 (38.30) 100m 1:19.73 (41.43) [1:19.73] 150m 1:49.14 (29.41) 200m 2:21.16 (32.02) [1:01.43] |
30 | GER CSV Berlin | Stove Emma Bo, Paetz Sven, Fuhr Bettina, Bottcher Martin | 02'22''64 | | | | |
50m 44.39 (44.39) 100m 1:20.66 (36.27) [1:20.66] 150m 1:51.07 (30.41) 200m 2:22.64 (31.57) [1:01.98] |
31 | GER SV Garbsen | Peter Fabian, Schulz Sarah, Gassmann Florian, Henze Dana | 02'22''93 | | | | |
50m 33.72 (33.72) 100m 1:17.01 (43.29) [1:17.01] 150m 1:48.31 (31.30) 200m 2:22.93 (34.62) [1:05.92] |
32 | GER Hanse SV Rostock | Niemann Ann Kristin, Schottker Klaus Martin, Bodenstein Silvana, Eisenberg Ole Christian | 02'22''97 | | | | |
50m 41.48 (41.48) 100m 1:21.32 (39.84) [1:21.32] 150m 1:56.94 (35.62) 200m 2:22.97 (26.03) [1:01.65] |
33 | GER Oldenburger SV 1902 | Heykes Kirsi Marie, Ruis Mathilde Luise, Niederau Max, Plewka Kristof | 02'23''90 | | | | |
50m 40.23 (40.23) 100m 1:25.69 (45.46) [1:25.69] 150m 1:57.25 (31.56) 200m 2:23.90 (26.65) [58.21] |
34 | GER WSV Bennigsen 1952 | Hoffmann Wiebke, Meyer Inga, Meyer Sven, Kuik Christian | 02'32''98 | | | | |
50m 41.73 (41.73) 100m 1:27.54 (45.81) [1:27.54] 150m 2:00.55 (33.01) 200m 2:32.98 (32.43) [1:05.44] |
35 | GER TSG Huchting Blumenthal Bremen | Karre Carolin, Koltermann Marcel, Baden Janne Josephine, Thielpape Phil | 02'00''18 | | | | |
50m 33.30 (33.30) 100m 1:04.47 (31.17) [1:04.47] 150m 1:34.24 (29.77) 200m 2:00.18 (25.94) [55.71] |
36 | GER Hannover 96 | Fellmann Pia Sophie, Schwerthelm Jonas, Piosik Mark, Trosien Katja | 02'00''53 | | | | |
50m 33.04 (33.04) 100m 1:01.89 (28.85) [1:01.89] 150m 1:30.96 (29.07) 200m 2:00.53 (29.57) [58.64] |
37 | GER SC Poseidon Berlin | Bolz Svenja, Mohn Felix, Heims Thilo, Rendez Caroline | 02'02''75 | | | | |
50m 35.42 (35.42) 100m 1:07.61 (32.19) [1:07.61] 150m 1:34.94 (27.33) 200m 2:02.75 (27.81) [55.14] |
38 | GER SGS Hannover | Reder Daniel, Windrich Jonas, Schmoll Erika, Muller Nathalie | 02'02''97 | | | | |
50m 30.12 (30.12) 100m 1:00.81 (30.69) [1:00.81] 150m 1:32.68 (31.87) 200m 2:02.97 (30.29) [1:02.16] |
39 | GER TSV Reinbek | Schmitz Severine, Nestmann Ulrike, Savun Bogdan, Schevzov Pavel | 02'08''39 | | | | |
50m 34.86 (34.86) 100m 1:11.76 (36.90) [1:11.76] 150m 1:40.54 (28.78) 200m 2:08.39 (27.85) [56.63] |
40 | GER SSC Germania Braunschweig | Lilienthal Jessica, Bublitz Enno, Rachow Andre, Tiesler Nina | 02'09''56 | | | | |
50m 37.17 (37.17) 100m 1:10.09 (32.92) [1:10.09] 150m 1:39.09 (29.00) 200m 2:09.56 (30.47) [59.47] |
41 | GER SG Berliner Wasserratten 1889 | Kurtz Dominique, Luhrs Frauke, Roth Michael, Brenzinger Lisa | 02'10''02 | | | | |
50m 32.25 (32.25) 100m 1:09.13 (36.88) [1:09.13] 150m 1:39.71 (30.58) 200m 2:10.02 (30.31) [1:00.89] |
42 | GER Stader Schwimmverein | Zeidler Katharina Sophie, Nuttbohm Helke, Telle Maximilian, Dymek Martin | 02'11''93 | | | | |
50m 33.77 (33.77) 100m 1:15.28 (41.51) [1:15.28] 150m 1:45.53 (30.25) 200m 2:11.93 (26.40) [56.65] |
43 | GER SC Magdeburg | Frank Johannes, Hofer Anna, Hartwig Victoria, Dolle Andre | 02'12''06 | | | | |
50m 31.56 (31.56) 100m 1:10.58 (39.02) [1:10.58] 150m 1:41.44 (30.86) 200m 2:12.06 (30.62) [1:01.48] |
44 | GER SG Wasserratten Norderstedt | Siebke Nina, Wenzel Nick Bennett, Rix Nils, Demuth Nina | 02'14''28 | | | | |
50m 35.20 (35.20) 100m 1:12.46 (37.26) [1:12.46] 150m 1:42.72 (30.26) 200m 2:14.28 (31.56) [1:01.82] |
45 | GER Peiner Schwimmverein | Siebert Jana, Freye Jan Christoph, Busse Florian, Juttner Larissa | 02'20''06 | | | | |
50m 39.78 (39.78) 100m 1:17.85 (38.07) [1:17.85] 150m 1:44.63 (26.78) 200m 2:20.06 (35.43) [1:02.21] |
46 | GER TSV Spandau 1860 e.V. | Hoheisel Joel, Schulz Sara, Geistert Luca Julia, Behrmann Micha | 02'26''16 | | | | |
50m 36.88 (36.88) 100m 1:20.92 (44.04) [1:20.92] 150m 1:57.28 (36.36) 200m 2:26.16 (28.88) [1:05.24] |
    | GER SG Schoneberg Berlin | Oesterreich Carl, Dietrich Margaret, Alvarez Franceschi Alejandro Gaston, Sarnow Jasmin | Squalificato | |
48 | GER SV Wasserfreunde Vollen - Papenburg e.V. | Wagner Alina, Scherpe Larissa, Freymuth Jonas, Hillebrand Florian | 02'06''98 | | | | |
50m 36.19 (36.19) 100m 1:12.50 (36.31) [1:12.50] 150m 1:41.29 (28.79) 200m 2:06.98 (25.69) [54.48] |
49 | GER SG Schoneberg Berlin | Muchow Felix, Karimi Mohammad, Goericke Mia, Fella Sophie | 02'07''74 | | | | |
50m 31.96 (31.96) 100m 1:03.45 (31.49) [1:03.45] 150m 1:37.59 (34.14) 200m 2:07.74 (30.15) [1:04.29] |
50 | GER TSG Huchting Blumenthal Bremen | Gambalat Jonas Adrian, Tartsch Julia, Goralczyk Lina, Maron Tom | 02'09''18 | | | | |
50m 29.58 (29.58) 100m 1:08.46 (38.88) [1:08.46] 150m 1:40.12 (31.66) 200m 2:09.18 (29.06) [1:00.72] |
51 | GER SGS Barsinghausen | Preece Emily, Johnson Liam, Henke Emma, Josopait Florian | 02'10''78 | | | | |
50m 34.34 (34.34) 100m 1:12.38 (38.04) [1:12.38] 150m 1:43.77 (31.39) 200m 2:10.78 (27.01) [58.40] |
52 | GER Schwimmfreunde Meckelfeld | Marquardt Lukas, Clasen Lauren Lotte, Marquardt Nils, Pietschner Clara | 02'11''40 | | | | |
50m 31.33 (31.33) 100m 1:09.20 (37.87) [1:09.20] 150m 1:39.09 (29.89) 200m 2:11.40 (32.31) [1:02.20] |
53 | GER SGS Hannover | Schano Anja, Harder Nils, Exter Lea, Nink Florian | 02'15''27 | | | | |
50m 35.87 (35.87) 100m 1:13.03 (37.16) [1:13.03] 150m 1:46.42 (33.39) 200m 2:15.27 (28.85) [1:02.24] |
54 | GER SG Wilhelmshaven | Hiller Laura, Mehrtens Marie, Esch Phillip, Weschenfelder Benedikt | 02'18''73 | | | | |
50m 38.06 (38.06) 100m 1:18.49 (40.43) [1:18.49] 150m 1:49.39 (30.90) 200m 2:18.73 (29.34) [1:00.24] |
    | GER Peiner Schwimmverein | Hansen Rieke, Niessink Johan Daniel, Schwarznecker Chris, Weindok Jana Selina | Squalificato | |