1 | NED De Plons | Grondel Jerry, Vlasblom Jan Leonard, Prins Steven, Dekker Stan | 02'03''54 | | | | |
50m 30.29 (30.29) 100m 1:03.39 (33.10) [1:03.39] 150m 1:36.00 (32.61) 200m 2:03.54 (27.54) [1:00.15] |
2 | GER Frankfurter Vv | Schaab Ralf, Heuser Lars, Henf Alexander, Lupp Federico | 02'18''12 | | | | |
50m 32.64 (32.64) 100m 1:09.59 (36.95) [1:09.59] 150m 1:46.24 (36.65) 200m 2:18.12 (31.88) [1:08.53] |
3 | SUI Rheinbow Sport Basel | Silva Antonio, Zeuggin Tommi, Knapp Thomas, Warthmann Urs | 02'31''51 | | | | |
50m 34.32 (34.32) 100m 1:11.20 (36.88) [1:11.20] 150m 1:54.73 (43.53) 200m 2:31.51 (36.78) [1:20.31] |
4 | GER Vorspiel SSL Berlin | Helbing Thomas, Schulze Martin, Garlt Ulrich, Dorsemagen Dirk | 02'00''36 | | | | |
50m 29.23 (29.23) 100m 59.07 (29.84) [59.07] 150m 1:31.10 (32.03) 200m 2:00.36 (29.26) [1:01.29] |
5 | NED Nat Utrecht | Gibbs Chris, Dadok Christopher, Wieleman Rob, Kokje Ivo | 02'05''67 | | | | |
50m 29.89 (29.89) 100m 1:01.76 (31.87) [1:01.76] 150m 1:35.00 (33.24) 200m 2:05.67 (30.67) [1:03.91] |
6 | GER Frankfurter Vv | Finken Ansgar, Lellek Dominik, Brufach Jurgen, Grote Manuel | 02'08''45 | | | | |
50m 32.84 (32.84) 100m 1:06.48 (33.64) [1:06.48] 150m 1:36.61 (30.13) 200m 2:08.45 (31.84) [1:01.97] |
7 | GER Dusseldorf Dolphins | Biesterfeld Kuhn Andreas, Kammerich Andreas, Hahne Matthias, Bahr Eike | 02'16''43 | | | | |
50m 32.41 (32.41) 100m 1:11.62 (39.21) [1:11.62] 150m 1:46.47 (34.85) 200m 2:16.43 (29.96) [1:04.81] |
8 | NED Gls Ketelbinkie | Sanders Wim, Heezen Alex, Smits Ferdi, Timmermans Jurjen | 02'17''02 | | | | |
50m 39.48 (39.48) 100m 1:11.57 (32.09) [1:11.57] 150m 1:48.10 (36.53) 200m 2:17.02 (28.92) [1:05.45] |
9 | SUI Rainbow Sport Zurich | Hugves Cheru Ira, Mulholland Sean, Eguileor Julen, Von Niederhausern Thomas | 02'26''97 | | | | |
50m 40.54 (40.54) 150m 1:44.30 (1:03.76) 300m 2:26.97 (42.67) [2:26.97] |
10 | GER Startschuss Queerer Sportverein Hamburg | Zehe Janko, Kopacz Uwe, Walker Niels, Borsutzky Maik | 02'48''73 | | | | |
50m 50.26 (50.26) 100m 1:31.48 (41.22) [1:31.48] 150m 2:10.48 (39.00) 200m 2:48.73 (38.25) [1:17.25] |
11 | GER Frankfurter Vv | Siekmeier Rainer, Gerber Alexander, Gatz Enrico, Stefan Matthias | 02'49''57 | | | | |
50m 48.13 (48.13) 100m 1:25.29 (37.16) [1:25.29] 150m 2:09.57 (44.28) 200m 2:49.57 (40.00) [1:24.28] |
12 | DEN Copenhagen Mermates | Torp Peter, Nguyen Johnny, Ritter Steffan, Nikolic Aleksandar | 01'54''21 | | | | |
50m 28.14 (28.14) 100m 57.40 (29.26) [57.40] 150m 1:29.60 (32.20) 200m 1:54.21 (24.61) [56.81] |
13 | GER Frankfurter Vv | Hoehl Josef, Altmann Martin, Kaufmann Alexander, Hubl Lars | 01'55''45 | | | | |
50m 27.95 (27.95) 100m 59.02 (31.07) [59.02] 150m 1:28.45 (29.43) 200m 1:55.45 (27.00) [56.43] |
14 | GER Dusseldorf Dolphins | Kruger Michel, Sie Henrik, Steinmetz Markus, Loose Thorsten | 01'57''10 | | | | |
50m 30.16 (30.16) 100m 59.02 (28.86) [59.02] 150m 1:28.57 (29.55) 200m 1:57.10 (28.53) [58.08] |
15 | GER Isarhechte Munchen e.V. | Statzberger Hans, Stuben Klaus, Sirch Lukas, Protocil Thomas | 02'01''49 | | | | |
50m 29.29 (29.29) 100m 1:01.89 (32.60) [1:01.89] 150m 1:32.23 (30.34) 200m 2:01.49 (29.26) [59.60] |
    | GER SC Janus | Lintz Simon, Kutterolf Jan, Oliveros Gerzo, Francis Jordan Anthony | 02'01''49 | | | | |
50m 33.07 (33.07) 100m 1:01.87 (28.80) [1:01.87] 150m 1:31.24 (29.37) 200m 2:01.49 (30.25) [59.62] |
17 | CZE Aquamen Prague | Rybar Tomas, Adam Dominik, Mares Stepan, Pavlik Jakub | 02'03''02 | | | | |
50m 31.70 (31.70) 100m 1:02.13 (30.43) [1:02.13] 150m 1:32.54 (30.41) 200m 2:03.02 (30.48) [1:00.89] |
18 | GER Abseitz Stuttgart | Zanon Lorenzo, Traus Marius, Fania Valerio, Huber Simon | 02'09''93 | | | | |
50m 31.16 (31.16) 100m 1:03.35 (32.19) [1:03.35] 150m 1:37.34 (33.99) 200m 2:09.93 (32.59) [1:06.58] |
19 | CZE Aquamen Prague | Zoha Jakub, Marek Kamil, Brezina Krystof, Zarsky Jiri | 02'12''29 | | | | |
50m 34.95 (34.95) 100m 1:09.67 (34.72) [1:09.67] 150m 1:41.29 (31.62) 200m 2:12.29 (31.00) [1:02.62] |
20 | GER Isarhechte Munchen e.V. | Maurmeir Bernhard, Koik Matthaus, De Nicola Stefano, Waibel Jochen | 02'13''10 | | | | |
50m 31.42 (31.42) 100m 1:09.20 (37.78) [1:09.20] 150m 1:41.36 (32.16) 200m 2:13.10 (31.74) [1:03.90] |
21 | BEL BGS Brussels Gay Sport | Simoens Stef, Heremans Jasper, Catteau Christophe, Kindt Maarten | 02'16''13 | | | | |
50m 34.00 (34.00) 100m 1:08.45 (34.45) [1:08.45] 150m 1:45.36 (36.91) 200m 2:16.13 (30.77) [1:07.68] |
22 | GER Rosa Panther Nurnberg | Ehehalt Stefan, Pfeifer Leeg Michel, Reichert Moritz, Winzer Wenzel | 02'19''89 | | | | |
50m 28.23 (28.23) 100m 1:02.89 (34.66) [1:02.89] 150m 1:39.73 (36.84) 200m 2:19.89 (40.16) [1:17.00] |
23 | GER Vorspiel SSL Berlin | Petit Thomas, Vogelmann Christian, Nill Dennis, Ballerino Dario | 02'20''69 | | | | |
50m 33.84 (33.84) 100m 1:09.92 (36.08) [1:09.92] 150m 1:43.09 (33.17) 200m 2:20.69 (37.60) [1:10.77] |
24 | NED Gls Ketelbinkie | Gardeslen Hicham, Dommerhold Tijler, Galafate Gianluca, Van Der Wel Boudewijn | 02'34''89 | | | | |
50m 35.89 (35.89) 100m 1:15.00 (39.11) [1:15.00] 150m 1:49.13 (34.13) 200m 2:34.89 (45.76) [1:19.89] |